Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Zofia, Sabina i Anna Kleczkowskie

Autor: Marek Kozubel 2021

Nie tylko wzięły czynny udział w wojnach o niepodległość i granice odrodzonej Polski, lecz swą postawą zaangażowały się także w obalanie ówczesnych stereotypów kulturowych i społecznych dotyczących kobiet. Ich przykład mobilizował do większego wysiłku mężczyzn w mundurach oraz zawstydzał tych, którzy uchylali się od służby wojskowej.

 

Okres walk o niepodległość i granice w latach 1918–1921 był źródłem wielu ważnych symboli, do dziś istotnych i obecnych w polskiej pamięci historycznej. Takim symbolem są Orlęta Lwowskie – młodzi chłopcy, uczniowie gimnazjum i studenci, którzy chwycili za broń, by w zimne listopadowe dni 1918 r. walczyć o polskość miasta. Mając w pamięci głównie niepełnoletnich obrońców, zapominamy nieco o roli dziewcząt i kobiet uczestniczących zarówno w tych walkach, jak i w znacznie dłuższych bojach w kolejnych miesiącach wojny polsko-ukraińskiej.

Tymczasem życiorysy takich patriotek były niezwykle barwne i naznaczone dużym poświęceniem. Przykładem są siostry Zofia i Sabina Kleczkowskie, które nie tylko broniły Lwowa, lecz także wzięły udział w wojnie z bolszewikami. Nie można zapominać i o bohaterce dnia codziennego – najstarszej siostrze Annie, która po zakończeniu służby wojskowej została jednym z głównych filarów rodziny.

 

Pobierz