Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Zygmunt Zygmuntowicz (Ostersetzer)

Autor: Marek Gałęzowski 2020

Broszura z serii „Bohaterowie Niepodległej” jest poświęcona ppłk. Zygmuntowi Zygmuntowiczowi, działaczowi niepodległościowemu, redaktorowi naczelnemu pisma „Panteon Polski” upamiętniającego poległych w czasie I wojny światowej uczestników walk o niepodległość oraz o granice odbudowanego państwa polskiego.

 

„Myślą i wolą naszą jest, by pamięć o ostatnich bojownikach o Niepodległość nie zaginęła tak, jak ginie pamięć o wielu bohaterach kościuszkowskich, listopadowych, styczniowych i tych z 1905 r., których koście porozrzucane są po całym świecie bez opieki, a życie ich i czyny tak mało jeszcze znane są ogółowi” 

– pisano w 1924 r. w pierwszym numerze czasopisma „Panteon Polski”. Nie ma pewności, że autorem tych słów był Zygmunt Zygmuntowicz, ale wkrótce to właśnie on stał się redaktorem i duszą tegoż czasopisma.

I choć wywodzący się z osiadłej we Lwowie rodziny pochodzenia żydowskiego Zygmuntowicz, były oficer Legionów Polskich, obrońca Lwowa w listopadzie 1918 r. i oficer Wojska Polskiego w czasie wojny z bolszewikami należał do grona tych, którzy mieli swój udział w wybiciu się Polski na niepodległość, za co zapłacił śmiercią w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, to jego największą zasługą było przede wszystkim prowadzenie „Panteonu Polskiego”, jedynego w Polsce międzywojennej czasopisma upamiętniającego poległych w czasie I wojny światowej uczestników walk o niepodległość oraz o granice odbudowanego państwa polskiego, a wśród nich przede wszystkim żołnierzy Legionów Polskich i obrońców Lwowa.

 

Pobierz