Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Walenty Wójcik

Autor: Mariusz Kolmasiak 2020

Wierny Wójcik, król żandarmów belwederskich, ulubiony przez Józefa Piłsudskiego wachmistrz z ochrony Belwederu – chorąży Walenty Wójcik doczekał się wielu określeń wynikających z pełnienia obowiązków u najważniejszej osoby międzywojennej Polski. Od wczesnych lat angażował się w działalność niepodległościową, walczył w Legionach Polskich. Po odrodzeniu Rzeczypospolitej wciąż służył Ojczyźnie. W 1922 r. został przydzielony do ochrony Józefa Piłsudskiego i przez 12 lat był jego przybocznym i zaufanym towarzyszem podczas wielu oficjalnych i prywatnych spotkań.

 

Postać Walentego Wójcika została uwieczniona nie tylko publikacjami historycznymi, ale również dwiema tablicami pamiątkowymi – w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu w 1984 r. oraz w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Wielgomłynach  w 2015 r. Ponadto w uznaniu zasług Wójcika Biuro Upamiętnień Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej wpisało w 2019 r. jego grób do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski.


Walenty Wójcik poświęcił Ojczyźnie całe swoje życie, a do naj- chlubniejszych kart w życiorysie należał udział w walce o niepodległość Polski w latach I wojny światowej. Zasłużył się również w międzywojniu służbą u boku Józefa Piłsudskiego. Dobrym tego podsumowaniem są słowa premiera Felicjana Sławoja Składkowskiego, którymi scharakteryzował Wójcika, pisząc o nim w 1935 r., że jest to „dzielny, oddany bez granic Komendantowi, kolega”.

 

Pobierz

pdf
2.15 MB