Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Wojciech Józef Gromczyński

Autor: Tomasz Dziki 2020

Wojciech Gromczyński urodził się 22 kwietnia 1861 r. w Warszawie, a jego chrzest odbył się 21 czerwca 1863 r. Ceremonię zorganizowano w warszawskiej Parafii Rzymskokatolickiej św. Andrzeja Apostoła (obecnie ulica Chłodna 9). Ochrzczony został razem z siostrą Pelagią, urodzoną 28 maja 1863 r., która zmarła w niemowlęctwie (16 grudnia 1863 r.). Na chrzcie świętym otrzymał imiona: Wojciech Józef. Jego rodzicami byli Maksymilian i Barbara.

 

Wojciech Gromczyński był niewątpliwie bohaterem niepodległości. Wziął aktywny udział w walkach o kształtowanie granic państwa polskiego, które powstało 11 listopada 1918 r. Wykazał się kunsztem dowódczym i bohaterstwem w walkach z Ukraińcami w 1919 r., a następnie wykorzystywał swoją wiedzę teoretyczną i praktyczną w prowadzeniu włocławskiej komendy uzupełnień i włocławskiego garnizonu. Pomimo dużych problemów przygotował Włocławek do obrony przed Armią Czerwoną, a w trakcie dramatycznych walk o miasto w dniach 16–19 sierpnia 1920 r. wykazał się niezwykłym bohaterstwem i profesjonalizmem. Dzięki jego postawie udało się nie dopuścić do zdobycia przez wroga strategicznego mostu na Wiśle i opanowania miasta oraz ważnej linii kolejowej łączącej Warszawę z Gdańskiem. 

Pomimo bezsprzecznych zasług w walkach o niepodległość Polski Wojciech Gromczyński jest bohaterem wciąż mało znanym szerszej społeczności. Jego postać jest coraz częściej dostrzegana. W 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej, m.in. w jednej z publikacji Instytutu Pamięci Narodowej został zaliczony do grona „Ojców niepodległości Pomorza i Kujaw”. Potwierdza to, że był boha- terem ponadlokalnym i zasługuje na popularyzację i pamięć.

 

Pobierz