Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Biuletyn IPN 1-2/2020 - Sojusznicy Polski w XX wieku

2020

Sojusznicy Polski w XX wieku – to główny temat styczniowo-lutowego numeru „Biuletynu IPN”. Otwiera go pozmowa z prof. Andrzejem Nowakiem o Piłsudskim – spadkobiercy tradycji Rzeczypospolitej Obojga Narodów, który postawił w polityce wschodniej na współpracę z Litwą, Białorusią, Ukrainą i rosyjskimi antykomunistami. Opisujemy podejmowane wraz z sojusznikami próby przeciwstawienia się ekspansji bolszewickiej Rosji.

 

Dla pełni obrazu mówimy też o przeciwnych, antypolskich tendencjach, które wystąpiły zwłaszcza po wkroczeniu Armii Czerwonej na terytorium państwa polskiego we wrześniu 1939 r. Sympatie prosowieckie wśród Żydów, Białorusinów, Ukraińców i polskich komunistów znalazły wyraz w działaniach partyzanckich i antypaństwowych, podejmowanych niejednokrotnie na dużą skalę.

Stanowisko propolskie zajęły natomiast oddziały armii węgierskiej stacjonujące na Kresach Wschodnich podczas rzezi wołyńskiej dokonanej przez nacjonalistów ukraińskich. Ciekawym tematem jest też utworzenie w Polsce Legionu Czechów i Słowaków.

Do „Biuletynu IPN” dołączyliśmy płytę DVD z filmami Macieja Wojciechowskiego: Ocalałam z rzezi (26 min) i  Sieroty Wołynia, córki Zamościa (24 min)

 

SPIS TREŚCI

Sojusznicy Polski w XX wieku

Wspomnienia

Reportaż

Komentarze historyczne

Bohater

Zbrodniarz

 

Pobierz