Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

„Przystanek Historia” w Polskim Radio – 9 marca 2022 r.

2022

Audycja została wyemitowana w środę, 9 marca 2022 r., w Programie I Polskiego Radia.

 

Nagroda „Kustosz Pamięci Narodowej” przyznawana jest za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu historii Narodu Polskiego w latach 1939–1989, a także za działalność publiczną zbieżną z ustawowymi celami Instytutu Pamięci Narodowej. Zgłoszenia kandydatów przyjmowane są jeszcze do 20 marca.

Nagroda ma przywrócić szacunek dla narodowej przeszłości, chronić wartości, dzięki którym Polska przetrwała przez lata zniewolenia. Ma ona charakter honorowy, a jej laureaci otrzymują tytuł „Kustosza Pamięci Narodowej”. Wyróżnienie może być przyznane instytucjom, organizacjom społecznym i osobom fizycznym. Kandydatów mogą zgłaszać instytucje, organizacje społeczne i osoby fizyczne, dołączając zgodę kandydatów na zgłoszenie. Nagroda „Kustosz Pamięci Narodowej” została ustanowiona w lipcu 2002 roku przez prezesa Instytutu Pamięci Narodowej prof. Leona Kieresa. 

Więcej w audycji „Przystanek Historia” opowiada Piotr Sieczkowski z IPN.

 

Jak zgłaszać kandydatów?

Piotr Sieczkowski wspomina, że pomysł wyszedł od ówczesnego dyrektora krakowskiego oddziału IPN prof. Janusza Kurtyki. Podkreśla, że w zamierzeniach nagroda miała uhonorować osoby, które w latach 1939–1989 przyczyniły się do upamiętnienia historii narodu polskiego. – Cały czas pokaźną grupę stanowią te osoby, które działały jeszcze w czasach PRL-u i staramy się takie osoby wyszukiwać – mówi. Czasem są to nagrody pośmiertne. Ale zauważane są również osoby, które rozpoczęły działalność po 1989 roku, jak też osoby z zagranicy.

Osoby nagrodzone wchodzą w skład kapituły, więc cały czas utrzymywany jest z nimi kontakt. Zgłoszenia do tegorocznej nagrody można składać przez wypełnienie formularza na stronie ipn.gov.pl. Piotr Sieczkowski przypomina, że przed zgłoszeniem kandydata, trzeba mieć jego zgodę na zgłoszenie.

Poza tym w audycji:
miejsce kaźni polskich działaczy podziemia niepodległościowego – Izba Pamięci IPN Strzelecka 8 w Warszawie (gość: dr Marta Milewska),
książka „Nazwać zbrodnie po imieniu. Ustalenia Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w sprawie zbrodni z okresu II wojny światowej”, redakcja naukowa: Sylwia Afrodyta Karowicz-Bienias, Rafał Leśkiewicz, Andrzej Pozorski (gość: dr Rafał Leśkiewicz),
informacje o wybranych wydarzeniach i artykułach z portalu przystanekhistoria.pl.