Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

„Przystanek Historia” w Polskim Radio – 26 maja 2021 r.

2021

Audycja została wyemitowana w środę, 26 maja 2021 r., w Programie I Polskiego Radia.

 

Od ponad dwudziestu lat do akt Instytutu Pamięci Narodowej dostęp mają badacze. Dziś nie może być bowiem mowy o rzetelnej pracy historyka zajmującego się najnowszą historią Polski bez skorzystania z archiwaliów IPN. 

Archiwum IPN to nie tylko akta
Obecnie Archiwum IPN prowadzi projekty:

Centrum Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej, które od blisko dekady pomaga rodzinom w poszukiwaniu dokumentów i informacji o wojennych losach bliskich
Archiwum Pełne Pamięci, czyli ratowanie okruchów historii.
Wszystkie gromadzone przez IPN pamiątki mają niezwykłą wartość, nie tylko sentymentalną. Ważnym zadaniem jest, by je zabezpieczyć przed zniszczeniem, aby dzięki nim opowiadać koleje losu ich właścicieli.

Udostępnianie dokumentów IPN w formie online
Archiwum IPN uruchomiło platformę pliki.ipn.gov.pl, umożliwiającą udostępnianie archiwaliów on-line. Z udostępniania online korzystać będą mogły osoby, którym dokumenty udostępniane są w celu prowadzenia badań naukowych oraz publikacji materiału prasowego. – W ostatnim czasie uruchomiliśmy aplikację, która pozwala nam udostępnić materiały archiwalne zgromadzone w naszym zasobie w formie online – mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marzena Kruk, dyrektor Archiwum IPN.

Warunkiem udostępnienia dokumentów jest złożenie odpowiedniego wniosku. – Osoby uprawnione m.in. naukowcy, dziennikarze muszą złożyć wniosek, aplikować o konkretne materiały – wyjaśnia gość audycji. – Jeżeli mają one formę zdigitalizowaną, to w ciągu 24–48 godzin zainteresowani otrzymują link z materiałami. W sytuacji, gdy dokumenty nie mają wersji cyfrowej, to uruchamiamy machinę, przygotowujemy takie pliki i udostępniamy dokumenty zainteresowanym – dodaje. 

Warsztaty dla nauczycieli 
Archiwum IPN coraz bardziej się otwiera. Jedną z form tego otwarcia są warsztaty archiwalne dla nauczycieli realizowane wspólnie z Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli od roku 2016. – Co roku odbywają się co najmniej dwie takie sesje. W każdym semestrze przygotowujemy nauczycieli, pracujemy bezpośrednio na naszym zasobie – mówi Marzena Kruk. – Nie kończymy tego naszego otwarcia tylko dla nauczycieli, ale zapraszamy też uczniów, studentów. Raz w roku organizujemy dni otwarte – informuje.

Ponadto w audycji:

Mieczysław Bekker – Polak, który pomógł badać obiekty w Kosmosie – projekt „Giganci nauki”.  Gościem programu był prof. Bolesław Orłowski.

Książka Walki powietrzne w obrazach – opowiedział o niej autor albumu Piotr Górka. W albumie znajdują się reprodukcje obrazów olejnych, na których autor przedstawia głównie historię Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie podczas II wojny światowej. Przez prawie trzydzieści lat ich tworzenia korzystał z pomocy i rad polskich lotników, weteranów II wojny światowej. Swoje płótna powielał litograficznie i drukował w niskich, ekskluzywnych nakładach. Odbitki te, własnoręcznie sygnowane przez wielu asów polskiego lotnictwa, są swoistym śladem historycznym. Każdy z zaprezentowanych w albumie obrazów znalazł się w odrębnym rozdziale zawierającym zarówno opis faktów historycznych – walk powietrznych przedstawionych na płótnach, jak i informacje na temat okoliczności powstawania dzieł i prywatnych kontaktów autora z bohaterami II wojny światowej lub ich potomkami.​

Było/będzie – czyli wybrane wydarzenia organizowane przez IPN oraz propozycje artykułów na portalu przystanekhistoria.pl. Zaprasza redaktor naczelny portalu dr Rafał Leśkiewicz.