Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

„Przystanek Historia” w Polskim Radio – 24 czerwca 2020 r.

2020

Audycja została wyemitowana w środę, 24 czerwca 2020 r., w Programie I Polskiego Radia.

 

W przeddzień rocznicy Radomskiego Czerwca '76 o książce "Śmierć nieosądzona. Sprawa księdza Romana Kotlarza". Autorzy: Szczepan Kowalik, Arkadiusz Kutkowski.

Książka przybliża sylwetkę duchownego, który brał udział w manifestacjach 25 czerwca 1976 r., a następnie w kilku kazaniach upomniał się o osoby represjonowane po tych wydarzeniach i w rezultacie sam stał się ofiarą bezprawnych działań ze strony PRL-owskiego aparatu represji zakończonych jego śmiercią 18 sierpnia 1976 r. Autorzy przypominają też wcześniejszą posługę duszpasterską księdza i losy jego sprawy po 1976 roku, która nie przyniosła zidentyfikowania i ukarania sprawców popełnionych na nim zbrodni.

100-lecie zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-20. O jej przebiegu i znaczeniu mówi dr Tomasz Łabuszewski z warszawskiego Oddziału IPN.
Od granicy z Łotwą aż do błot poleskich - cały Front Zachodni stanął w ogniu 4 lipca 1920 roku. Rozpoczęła się wielka ofensywa bolszewicka z udziałem 800 tysięcy żołnierzy sowieckich nacierających na wielokrotnie mniejszą armię polską. Dużymi krokami nadchodziła sierpniowa Bitwa Warszawska (13-25 sierpnia) na śmierć i życie, nazwana później Cudem nad Wisłą i jedną z osiemnastu przełomowych bitew w historii świata. Bitwa za sprawą manewru znad Wieprza, czyli kontruderzenia wojsk polskich na tyły Frontu Zachodniego wojsk bolszewickich, zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią.

"Było, będzie", czyli wybrane artykuły z portalu Przystanekhistoria.pl oraz wydarzenia rocznicowe: 14 czerwca - 80. rocznica deportacji pierwszych Polaków do niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz; 17 czerwca - promocja książki - Balázsa Ablonczyego "Pál Teleki (1879-1941)"; konferencja prasowa prezesa IPN nt. obchodów 40. rocznicy "S" (25 czerwca) oraz dot. 100-lecia Bitwy Warszawskiej (11 sierpnia); konferencja naukowa O Niepodległą - kierunek północno-wschodni - 1920.