Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Ukrywani uciekli, gospodarze zabici. Rodzina Balawendrów z Zalesia k. Lubaczowa

Autor: Wojciech Hanus 2024

Rodzina Balawendrów od jesieni 1943 r. do lutego 1944 r. udzielała schronienia trzem uciekinierom z getta w Lubaczowie. Żydzi ci pochodzili z pobliskich Oleszyc i byli w wieku około 28-35 lat. Mężczyźni ukrywali się w niewielkiej kryjówce pod podłogą jednej z izb, a wejście do tego schronu zastawione było skrzynią na ziemniaki. Wcześniej korzystali też z kryjówki u ukraińskiego sąsiada Balawendrów – Wasyla Nachacza. O okolicznościach w jakich doszło do aresztowania i zamordowania przez Niemców polskiej rodziny niosącej pomoc uciekinierom z lubaczowskiego getta opowiada Wojciech Hanus.


Przy opisie martyrologii Żydów w Polsce podkreśla się nieraz cierpienia, jakich ukrywający się Żydzi doznali od polskich szantażystów i donosicieli, granatowych policjantów, faszystowskich chuliganów i innych mętów społecznych. Mniej się natomiast pisze o tym, że tysiące Polaków narażało swe życie udzielając pomocy Żydom. Pianę i brud na powierzchni rzeki widać łatwiej, niż głęboki, podziemny, czysty nurt… – napisał Adolf Berman, w czasie II wojny światowej jeden z liderów żydowskiego podziemnego życia politycznego w Polsce, współpracujący z Delegaturą Rządu na Kraj oraz konspiracją komunistyczną, współautor apeli do świata o reakcję na niemiecką Zagładę Żydów.

Instytut Pamięci Narodowej cyklem filmowym „Nie tylko Ulmowie” oddaje hołd ofiarom Zagłady, a także Polakom, którzy stracili  życie, by chronić życie swoich żydowskich współobywateli w okresie zbrodniczej okupacji niemieckiej na ziemiach polskich. Dobitnym przykładem tego okrucieństwa była zbrodnia dokonana przez Niemców na dziewięcioosobowej Rodzinie Ulmów. 80. rocznicę tej zbrodni będziemy obchodzili 24 marca.

Naukowcy oceniają, że Niemcy w czasie II wojnie światowej zamordowali za pomoc Żydom około tysiąca Polaków. Dzięki heroicznej działalności wielu mieszkańców Polski udało się uratować kilkadziesiąt tysięcy polskich obywateli pochodzenia żydowskiego.


 

Pobierz