Jan Żbikowski urodził się 1 września (według innych danych: października) 1924 r. w m. Brzozówko gm. Bartołdy (według niektórych dokumentów w m. Brzozowo lub Stary Janin), w powiecie ciechanowskim. Był synem Jana i Florentyny z Ruszczyńskich. Pochodził ze średniozamożnej rodziny szlacheckiej, zajmującej się rolnictwem, która, z racji posiadania ok. 60 mórg ziemi (ok. 30 ha), zyskała po wojnie pogardliwe miano „kułaków”.
„Kmicic”, „Mucha”
Przed II wojną światową uczęszczał do szkoły powszechnej w Zielonej, natomiast podczas okupacji pracował w gospodarstwie należącym do niego i do przyrodniego brata Wacława, który przebywał wówczas w niewoli niemieckiej. Po zakończeniu wojny, do 1946 r., uczęszczał do Gimnazjum Mechaniczno-Kolejowego w Iłowie. Tam poznał Ildefonsa Tadeusza Żbikowskiego (ps. „Tygrys”), za namową którego, w 1947 r., wstąpił do oddziału Narodowego Zjednoczenia Wojskowego dowodzonego przez st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”.
W oddziale występował pod ps.: „Kmicic” i „Mucha” (w aktach określany był również ps. „Janusz”). Pełnił funkcje łącznika i „prowiantowego” (zaopatrzeniowca), a także brał udział w akcjach zbrojnych. Walczył przeciwko komunistycznym władzom administracyjnym, aktywistom partyjnym, funkcjonariuszom UB, MO i żołnierzom KBW. Uczestniczył m.in. w akcji na posterunek MO w Barańcach (3 listopada 1947 r.).
„W wymianie strzałów bandyta został zabity”
29 sierpnia 1948 r. Jan Żbikowski przebywał „na melinie” we wsi Olszewka, w gospodarstwie należącym do Antoniny Ozdarskiej – wielokrotnie udzielającej schronienia i pomocy członkom oddziału „Roja”. Jak stwierdzono w dokumentacji sprawy, Olszewka
„[…] to wioska rozrzucona i przeważnie są kolonie oddalone jedna od drugiej 400-600 metrów”.
Leżące w oddaleniu od innych gospodarstwo Ozdarskiej, określone jako „melina kwaterunkowa bandy »Roja«”, zapewniało partyzantom nie tylko możliwość wypoczynku, ale i szybkiej ewakuacji w przypadku zagrożenia.
„Mucha” zginął podczas akcji przeprowadzanej na tym terenie przez grupę operacyjną złożoną z funkcjonariuszy UB i żołnierzy KBW. Tego dnia działania we wsi Olszewka prowadził 3. pluton 4. kompanii I Brygady KBW pod dowództwem ppor. Malinowskiego. Zgodnie ze złożonym w tej sprawie raportem, w trakcie patrolu
„[…] zauważono osobnika, który uciekał. W czasie pościgu za ww/. bandyta zaczął się ostrzeliwać. W wymianie strzałów bandyta został zabity […]”. Po przeszukaniu ciała znaleziono przy nim pistolet „Vis” i trzynaście (lub czternaście) sztuk amunicji. W toku dalszej akcji zatrzymano siedem osób „podejrzanych o współpracę z bandą”, w tym również Antoninę Ozdarską. Aresztowanych i ciało zabitego przekazano do dyspozycji PUBP w Ciechanowie.
* * *
Największe konsekwencje śmierci „Muchy” poniósł sołtys wsi Olszewka Czesław Mierzejewski, którego żołnierze NZW oskarżyli o denuncjację i zabili 5 września 1948 r. Świadkiem tego wydarzenia była żona sołtysa – Walentyna Mierzejewska – która zeznała później:
„Bandyci ci odchodząc powiedzieli mi »że został zabity sołtys za to, że zameldował do M.O. o bandytach w dniu 23.8.48 r.«, oraz powiedzieli mi jeszcze, że z naszych zginoł jeden (bandyta zabity 29.8.48 r. w Olszewce) a Wasz zginie za niego dziesięciu”.
Prowadzący śledztwo funkcjonariusze bezpieki uznali, że za śmierć Czesława Mierzejewskiego odpowiada
„[…] banda »Roja« która operuje na tych terenach i mszcza sie za zabicie ich trzech ludzi”.
Powyższe stwierdzenie odnosiło się do wydarzeń, mających miejsce 12 lipca 1948 r. w Pniewie Wielkim, w wyniku których polegli żołnierze NZW z oddziału „Roja”: Henryk Fabisiak ps. „Lew” i Eugeniusz Kurach ps. „Orzeł”.
Wśród przechowywanych w zasobie Archiwum IPN fotografii znajdują się zdjęcia przedstawiające żołnierzy oddziału NZW dowodzonego przez st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”, wykonane przez Edmunda Kołakowskiego, wiosną 1948 r., na posesji Stanisława Obiedzińskiego w m. Pokojewo gm. Bartołdy. Na zdjęciach tych utrwalone zostały również sylwetki: Jana Żbikowskiego ps. „Kmicic”, „Mucha”, Eugeniusza Kuracha ps. „Orzeł” i Henryka Fabisiaka ps. „Lew”.
Więcej interesujących materiałów na profilu Archiwum IPN