Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

„Przystanek Historia” w Polskim Radio – 2 grudnia 2020 r.

2020

Audycja została wyemitowana w środę, 2 grudnia 2020 r., w Programie I Polskiego Radia.

 

Stan wojenny, wprowadzony 13 grudnia 1981 roku, to jedno z najdramatyczniejszych wydarzeń w historii powojennej Polski. O jego przyczynach i konsekwencjach dowiedzieć można się z rozmowy z Grzegorzem Wołkiem z Biura Badań Historycznych IPN.

Gen. Wojciech Jaruzelski w mundurze na ekranach telewizorów w niedzielny poranek, żołnierze grzejący się przy koksownikach na zaśnieżonych, mroźnych ulicach, czołgi, wozy bojowe w wielu polskich miastach, miasteczkach, zatrzymanie i internowanie działaczy NSZZ „Solidarność” oraz opozycji demokratycznej to jedne z pierwszych obrazów i faktów przywoływanych w związku z tym wydarzeniem, które zatrzymało solidarnościowy ruch sprzeciwu wobec ustroju PRL. Czy komuniści wiedzieli że karnawał Solidarności zakończy się stanem wojennym? – Zdecydowanie komuniści w momencie podpisania Porozumień Sierpniowych w 1980 roku (czyli tych porozumień, na podstawie których powstała Solidarność) od początku myśleli o tym jak ją zniszczyć – mówił w Programie 1 Polskiego Radia Grzegorz Wołk z Biura Badań Historycznych IPN. – Stan wojenny był dla nich tak naprawdę jedynym wyjściem z sytuacji, siły zbrojne, spacyfikowanie oddolnych dążeń do niepodległości, dążeń wolnościowych Polaków – ocenił gość audycji.

W audycji wspomniano również o wydarzeniach, które zapoczątkował Polski Sierpień '80. Były one w sferze zainteresowań służb wywiadowczych państw pozostających w strefie wpływów ZSRR. Specjalne grupy tam pracujące przygotowywały analizy bieżącej sytuacji w Polsce oraz opracowywały wnioski. Jak to wyglądało w NRD? Jak wschodnioniemieckie służby specjalne postrzegały Solidarność? W jaki sposób funkcjonariusze Stasi oceniali sytuację gospodarczą i polityczną „bratniego kraju” w przededniu stanu wojennego? Tego możemy się dowiedzieć z publikacji IPN Raporty polskie Stasi. W przededniu stanu wojennego: czerwiec-grudzień 1981. Obecnie trwają prace nad kolejnymi tomami tego opracowania, będą one dotyczyły stanu wojennego (1981–1983), a także sześciu miesięcy po jego zakończeniu (1983 r.).

Ponadto w audycji: