Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Biuletyn IPN 10/2018 - Polski pontyfikat

2018

W październikowym numerze „Biuletynu IPN” przypominamy radość związaną z wyborem Jana Pawła II na Stolicę Piotrową; nadzieje, jakie ten pontyfikat obudził w Polakach i innych narodach bloku wschodniego oraz obawy służb sowieckiego imperium. W rubryce „Ojcowie Niepodległości” – sylwetka Ignacego Daszyńskiego.

 

W czterdziestą rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża przedstawiamy „polski pontyfikat”. Jan Paweł II sam mówił: papież nigdy nie jest polski. Ale jest polski – dodawał. Ten charakterystyczny rys pontyfikatu, patriotyzm Jana Pawła II ukazujemy na łamach „Biuletynu IPN”. Wspominamy też o kontrataku sowieckiego imperium zła. Spoglądając na minione czterdziestolecie proponujemy Czytelnikom teksty o kapłanach wspierających opozycję antykomunistyczną.

W nowym cyklu „Pisarze Niepodległości” – Witkacy, jako świadek początku i końca niepodległości. Ponadto: artykuł o przyłączeniu Zaolzia do Polski. Mało kto z wypowiadających się dziś na ten temat pamięta, że było to odzyskanie Zaolzia, a nie zagrabienie terytorium południowych sąsiadów. W kontekście otwierania się Korei Północnej na dialog międzynarodowy ciekawy może być tekst o peerelowskiej misji wojskowej wysłanej na Półwysep Koreański po wojnie toczonej między północą i południem.

 

W sprzedaży od 15 października 2018 r. w placówkach Poczty Polskiej, w sieci EMPiK oraz w księgarniach IPN.

 


SPIS TREŚCI

Ojcowie Niepodległości

Polski pontyfikat

Pisarze Niepodległości

Sylwetki

Komentarze historyczne

Książki

List do Redakcji

Pobierz