Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Ksiądz Józef Panaś

Autor: Marek Gałęzowski 2021

W okresie PRL ks. Panaś był wspominany przede wszystkim w kontekście swojej demonstracji z maja 1926 r., co znalazło sugestywny wyraz w filmie Zamach stanu w reżyserii Ryszarda Filipskiego (1980 r.), gdzie w postać ks. Panasia wcielił się Józef Nowak.

 

Biografia duchownego w pełni uwzględniająca jego zasługi dla niepodległości Polski oraz zawierająca informację o jego śmierci w katowni NKWD mogła ukazać się dopiero po 1989 r.; wtedy też zainicjowano w różnych formach upamiętnienie osoby ks. Panasia, m.in. wznawiając jego wspomnienia z czasów służby w Legionach Polskich.

W setną rocznicę odzyskania niepodległości Polski w Odrzykoniu – rodzinnej miejscowości ks. Józefa Panasia – uroczystość upamiętniającą rozpoczęto mszą świętą w intencji kapelana Żelaznej Brygady oraz innych mieszkańców Odrzykonia, którzy zginęli w walce o niepodległość. Po mszy odsłonięto i poświęcono tablicę, poświęconą ks. Panasiowi, w której to uroczystości wzięła udział m.in. krewna duchownego Barbara Guzek. Wydarzenie to wieńczyło rok ks. Panasia w Odrzykoniu, który oficjalnie ogłoszono w listopadzie 2017 r., w 130. rocznicę jego urodzin. W 2019 r. uroczystość upamiętniająca ks. Panasia odbyła się również w Przemyślu, w którego obronie położył tak wielkie zasługi. [Piękny rok za nami, www.wojaszowka.pl, dostęp: 5 VIII 2020 r.]

 

Pobierz