Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Biuletyn IPN 1–2/2019 - Polskie Kresy

2019

Głównym tematem numeru jest trudna polska obecność na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej w XX wieku.

 

Przypominamy zbrojną konfrontację odradzającej się Ojczyzny z Ukraińcami w latach 1918–1919 (słynne Orlęta broniące Lwowa), odkrywamy zapomnianych, niezłomnych polskich księży, którzy usiłowali ochronić przed  komunistycznym barbarzyństwem wiarę katolicką wśród rodaków na ziemiach wcielonych do ZSRS. Prezentujemy sylwetki ziemian, przedsiębiorców, uczonych i artystów kultywujących polskość, budujących za Bugiem cywilizację łacińską.

Polecamy też eseje: o generacji niepokornych (1863–1918), o wybitnym poecie Janie Lechoniu, ale także o współczesnych literatach i ich dorobku zgromadzonym w  teczkach SB – donosach na przyjaciół, „doskonałym wcieleniu marzeń o realizmie socjalistycznym”.

Do „Biuletynu IPN” dołączyliśmy recenzję dr. Tomasza Domańskiego „Korekta obrazu? Refleksje źródłoznawcze wokół książki Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski”. Przedmiotem opracowania jest publikacja Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski (t. 1-2) pod red. Barbary Engelking i Jana Grabowskiego. Artykuł dr. Tomasza Domańskiego jest pierwszym z serii recenzji przygotowywanych przez IPN na temat książki. Powstał w wyniku licznych zapytań osób zainteresowanych tą tematyką skierowanych do IPN. Recenzja „Korekta obrazu?” stanowi jednocześnie zapowiedź nowego czasopisma IPN „Polish-Jewish Studies”. 

 

Biuletyn dostępny w sprzedaży od 11 lutego w księgarniach IPN w Warszawie, sieci empik oraz placówkach Poczty Polskiej.

 


SPIS TREŚCI

 

Polskie Kresy

Polskie rodziny

Komentarze historyczne

Sylwetki

Pisarze Niepodległości

 

Pobierz