Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

„Przystanek Historia” w Polskim Radio – 25 maja 2022 r.

2022

Audycja została wyemitowana w środę, 25 maja 2022 r., w Programie I Polskiego Radia.

 

W audycji „Przystanek Historia” w Polskim Radiu o akcji IPN „Ocal historię! Nowe możliwości – Archiwum Pełne Pamięci”. 

Celem projektu, który istnieje już od 5 lat, jest dotarcie do osób prywatnych, stowarzyszeń i organizacji polonijnych oraz archiwów zagranicznych, by na zasadzie współpracy pozyskać i zabezpieczyć materiały obrazujące historię Polski i Polaków w XX wieku, w latach 1917–1990.

Instytut Pamięci Narodowej gromadzi akta urzędowe, fotografie, wspomnienia oraz prywatne listy, pamiętniki, dzienniki, filmy, kasety audio i wideo. Wiedzą, zdobywaną i przechowywaną, dzieli się z dziennikarzami, naukowcami, ale przede wszystkim z młodymi ludźmi, którym chce przybliżyć historię współczesną, a wciąż mało znaną. – W trakcie trwania projektu zgromadziliśmy ponad połowę archiwów osobistych i kolekcji, które są u nas w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej – podkreśla Teresa Gallewicz-Dołowa, naczelnik Wydziału Gromadzenia i Opracowywania Zasobu Archiwum IPN, koordynator projektu.

 

Historia widziana poprzez losy jednostek

Materiały pozwalają spojrzeć na historię Polski i Polaków w XX wieku, w latach 1917-1990, poprzez przeżycia jednostek. – Mam takie wyobrażenie, że tę historię czasem być może łatwiej i skuteczniej można opowiedzieć przez pryzmat losów osoby czy rodziny – przekonuje gość „Przystanku Historia”. Dodaje jednocześnie, że takiemu spojrzeniu towarzyszą zawsze konkretne emocje i doświadczenia. – Człowiek żyjący wówczas, swoją postawą, a nawet realiami zwykłego życia, pokazuje, jak to wszystko wyglądało – zwraca uwagę w rozmowie z Pawłem Lekkim. 

To szczególnie istotne dla młodego pokolenia, naszych dzieci i wnuków, które nie znają z imienia i nazwiska zwykłych żołnierzy, którzy przelewali za ojczyznę swoją krew. Również dlatego Instytut Pamięci Narodowej nie ustaje w wysiłkach i kontynuuje działania, mające na celu gromadzenie tych wyjątkowych nośników historii. W Loży Platynowej PGE Narodowego w Warszawie 24 maja 2022 roku odbyła się uroczysta inauguracja nowej odsłony projektu Archiwum Pełne Pamięci.

W audycji również:

– historia Romka Lenczewskiego, 7-letniego chłopca, zastrzelonego przez Niemców 5 października 1943 roku, kiedy biegł, aby ostrzec rodziców przed obławą. Temat poruszymy z ekspertem, ks. Tomaszem Trzaską, kierownikiem Samodzielnej Sekcji Informacji i Sprawozdawczości Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN,
– książka Ślady zbrodni. Oblicza Pamięci. Katyń – Łączka – Ravensbrück. Ekspert: Ewa Kowalska,
– informacja o wydarzeniach organizowanych przez IPN oraz ciekawych artykułach na portalu przystanekhistoria.pl.