Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

W 40. rocznicę strajku okupacyjnego młodzieży szkolnej w obronie krzyży w Miętnem - dyskusja o młodzieży, która sprzeciwiła się usunięciu krzyży ze swojej szkoły.

Zbrodnia Katyńska, pomimo, iż została na wskroś udowodniona i wielokrotnie opisana naukowo, wciąż bywa podważana, a autorytet i ranga przypisywane jej Pamięci – niejednokrotnie odrzucane.

Rozmowa na temat materiałów archiwalnych wywiadu MSW PRL, odnoszących się do życia codziennego i posługi jednego z najbardziej znanych duchownych – męczenników lat 80. XX w. – ks. Jerzego Popiełuszki.

W cyklu „Tajemnice bezpieki”, poświęconego historii organów bezpieczeństwa państwa w latach 1944-1989, tematem przewodnim spotkania w kontekście książki „Historia” jest pojęcie: „Ludowe Wojsko (NIE)Polskie”.

Rafał Olbert, pracownik wrocławskiego Archiwum IPN, opowiada kim był Andrzej Markiewicz pseudonim Emil, jeden z kluczowych i najlepiej opłacanych agentów Biura Studiów Służby Bezpieczeństwa.

Jak wyglądała walka aparatu represji PRL ze środowiskami antykomunistycznymi w latach osiemdziesiątych XX w.? Jak funkcjonowało Biuro Studiów SB MSW? Czy wszystkie akta tego Biura bezpieki zostały zniszczone?

W jaki sposób dokonywano reformy SB zleconej przez Czesława Kiszczaka? Co się stało z funkcjonariuszami Służby Bezpieczeństwa w 1990 i jak wyglądał proces ich weryfikacji?

Czym zajmował się Departament I MSW PRL? Czy był, jak twierdzą byli funkcjonariusze, sprawny i apolityczny? Czy w ogóle był instytucją polską, czy tylko elementem wywiadu Układu Warszawskiego? Kto przejął jego obowiązki? Jaką rolę odegrał w tym procesie były szef UOP?

Jak wyglądał proces transformacji PRL w III RP? Czym był postkomunizm w Polsce po roku 1989? Kim byli główni aktorzy transformacji na scenie politycznej? Czy nadal kształtują polską scenę polityczną?

Czym Grupy Oporu „Solidarni” różniły się od innych struktur opozycyjnych? Ile wiedziała o nich Służba Bezpieczeństwa? Co wydarzyło się w Magdalence w 1986 r.?

Polski wywiad vs. sowiecki wywiad wojskowy GRU

Wpływ komunistycznej agentury na współczesne życie Polski

2 3 4 następna >