Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

W jaki sposób kwestia Szczecina była obecna w działaniach dyplomacji RFN? Jaki był stosunek polityków zachodnich Niemiec wobec PRL-u i Ziem Odzyskanych?

Odcinek „Historii zza kulis” poświęcony Zbrodni Wołyńskiej z 1943 r. Gość programu dr Damian Markowski przybliża okoliczności tragedii sprzed osiemdziesięciu lat. Ciekawym wątkiem poruszanym w trakcie rozmowy jest m.in. kwestia stanu wiedzy i możliwych działań Polskiego Państwa Podziemnego na terenach objętych rzezią.

Kim był major Andrzej „Garda” Czaykowski? Z czyjego polecenia stał się ważnym łącznikiem przy Komendzie Głównej Armii Krajowej? Dlaczego jego siatka konspiracyjna bazowała na środowisku wolnomularskim i związanymi z masonerią ludźmi?

Co działo się na terenach okupowanych przez Niemcy i co tak naprawdę wiedziała zachodnia opinia publiczna o eksterminacji Żydów? Powstanie w getcie w kontekście międzynarodowym – cykl Historia zza kulis

Jak zmieniła się optyka postrzegania ZSRS po 17 września 1939 r.? Jak zmieniały się wzajemne relacje przed układem Sikorski-Majski i po jego podpisaniu? Jak ZSRS uzasadniał instalację komunistów na ziemiach polskich po 1944 r.?

Jakie były kulisy końca PRL? Kto i o czym zadecydował w sprawie interesów polskich? Jaką rolę odegrała zmiana „sojuszów”? Kto był kim w tej układance geopolitycznej i wewnątrz kraju? Czy istniała możliwość innego biegu zdarzeń?

Trudne sąsiedztwo: Polacy i Ukraińcy podczas II wojny światowej

Jak rozwijał się nacjonalizm ukraiński? Jaki wpływ miała na niego niemiecka okupacja Kresów wschodnich II RP? Jakie były główne postulaty jego ideologów? Czy można było uniknąć ludobójstwa na Polakach, którego kulminacja dokonywała się od 1943 r.?

Jakie grupy zamieszkują terytorium Rosji? Czy Syberia jest Heartlandem (jądro Wyspy Świata) tak, jak twierdził Halford John Mackinder? Czy Rosja jest imperium? A może kolosem na glinianych nogach? Na czym polega specyfika tego kraju?

Czy Zachód i sami Polacy rozumieją specyfikę Rosji i jej rządy? Na czym polega system rządów w Rosji? Czy jej obecna władza, reprezentowana przez Putina i jego otoczenie, to rządy kleptokratów czy ludzi świadomych „schodzącego” rosyjskiego imperium? Dlaczego prezydent Federacji Rosyjskiej zdecydował się na kolejną inwazję na Ukrainę 24 lutego 2022 r.?

Zagrani na śmierć

Jak totalitaryzmy XX wieku wpłynęły na życie Józefa Mackiewicza? Dlaczego jego poglądy budziły tyle kontrowersji?

Polska polityka wschodnia 1939-1991

Polska polityka wschodnia 1918-1939

Jakim człowiekiem był Edward Gierek? Jak historycy oceniają politykę i skutki decyzji podjętych przez niego? Dlaczego wiele osób wciąż wspomina dekadę Gierka z nostalgią?

2 3 następna >