Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Jak powstała Syrena Rekord, czyli największa wytwórnia płytowa II RP? Jak wyglądał proces nagrywania przedwojennych płyt szelakowych? Kim byli autorzy najsłynniejszych szlagierów lat 20. i 30.? Dlaczego tak niewiele ówczesnych płyt przetrwało?

Dlaczego z mapy stolicy zniknął sobór św. Aleksandra Newskiego? Jaką rolę odegrał w czasie II wojny światowej książę azerski Veli Bek Jedigar? Jak wyglądało życie warszawskich Żydów na Muranowie, zanim zaczęła się okupacja i powstało getto?

Jakie więzienia funkcjonowały w Warszawie w okresie międzywojennym? W jaki sposób wykonywano wyroki śmierci przed wojną i w czasach stalinizmu? Czy zdarzały się próby ucieczek i w jaki sposób przebiegały? Dlaczego Rakowiecka 37 stała się głównym komunistycznym więzieniem?

Które lokale w przedwojennej Warszawie cieszyły się największą popularnością? Jakie dania serwowano w stołecznych restauracjach? Czym kusiła mieszkańców stolicy Adria, jak wyglądały dancingi w Oazie i jakie słodkości miała w swojej ofercie Mała Ziemiańska?

Czym zajmowało się Biuro Odbudowy Stolicy i dlaczego budziło kontrowersje? Co w Warszawie zostało po socrealizmie? Co w zniszczonej stolicy po wojnie odbudowano, a co nie? Kim byli architekci odpowiadający za wygląd odbudowanej Warszawy? Jaka była historia metra warszawskiego?

Jak wyglądało życie przedwojennego stołecznego półświatka? W jaki sposób warszawski gangster Tata Tasiemka rządził Kercelakiem, a słynny kasiarz Szpicbródka dokonywał spektakularnych napadów na banki i skarbce? Jakimi sprawami kryminalnymi żyła II RP – które udało się wyjaśnić, a które do dziś owiane są tajemnicą?

Na czym polegał fenomen kabaretów w II RP? Jakie były wojenne losy artystów kabaretowych i rewiowych? Najważniejsi rewii i kabaretu Warszawy II RP; Qui Pro Quo, Morskie Oko, Banda, Cyrulik Warszawski; anegdoty, skandale i afery z udziałem gwiazd...

Jak realizowano filmy polskiej kinematografii lat 20. i 30. XX w.? Jak gwiazdy międzywojnia budowały swój wizerunek? Jakie filmy budziły zachwyt, a o których ich autorzy woleli jak najszybciej zapomnieć? Jak potoczyły się losy przedwojennych polskich aktorów i reżyserów? Kto tworzył kino PRL, a kto zdecydował się na emigrację?