Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Jak przebiegały polsko-niemieckie zmagania o Górny Śląsk? Dlaczego 20 czerwca obchodzimy Narodowy Dzień Powstań Śląskich? Czym była Autonomia Śląska i jak funkcjonowała w II Rzeczypospolitej?

Dlaczego wybuchło III Powstanie Śląskie? Kto walczył w irredencie? Czy osiągnęło swoje cele polityczne i militarne? Jakie były korzyści osiągnęła Polska w wyniku powstania? Jak zryw został upamiętniony w przestrzeni historycznej Śląska?

Ile komunistycznych pomników powstało na Śląsku i co miały symbolizować? Jakie są działania Instytutu Pamięci Narodowej w sprawie dekomunizacji? Ile zostało jeszcze do zrobienia?

Jaka była życiowa droga Henryka Sławika? Co łączyło go z Jozsefem Antallem? Dlaczego przez wiele lat jego heroizm był zapomniany?

Jaką rolę odgrywał Kościół Katolicki na Górnym Śląsku? Gdzie swoją posługę pełnił ks. Bernard Czernecki? Jakie represje spotykały kapłanów wspierających górniczą „Solidarność”?

Jak Andrzej Rozpłochowski wspominał swoją działalność opozycyjną i internowanie? Dlaczego komuniści uważali go za jednego z najbardziej radykalnych liderów „Solidarności”? Jakie było znaczenie Porozumienia Katowickiego?

Jak wyglądały pierwsze dni stanu wojennego na Śląsku? Gdzie wybuchały strajki i jak długo trwały? Kto wydał rozkaz strzelania do górników z „Wujka”?

Jakie były cele Niezależnego Zrzeszenia Studentów? Jak długo trwała walka o rejestrację organizacji? Dlaczego młodzi ludzie angażowali się w działalność NZS?

Czym wyróżniał się region śląsko-dąbrowski NSZZ „Solidarność”? Jakie były koncepcje programowe tego ośrodka? Co o działaczach Śląsko-Dąbrowskiej „Solidarności” sądziło ogólnopolskie kierownictwo Związku?

2 3 następna >