Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Gdzie przebiega granica między rozrywką i nauką? Jak opowiedzieć historię przez mechanikę gry? Z jakimi wyzwaniami mierzą się projektanci gier edukacyjnych?

Jak pisać o wielkich bohaterach historii? Co wiemy o nich jako o ludziach? Czy Ojcu Niepodległości przystoi mieć rodzinę, przyjaciół, dziwactwa i słabości?

Czy współczesny czytelnik potrafi zrozumieć powojennych Polaków? Czy jesteśmy w stanie postawić się na miejscu ludzi, którzy stracili wszystko i muszą zaczynać życie od nowa? Ile Polski dawnej, kresowej przetrwało na Ziemiach Odzyskanych?

Czy Józef Piłsudski to dobry bohater powieści sensacyjnej? Co łączyło cztery postacie kluczowe dla polityki II RP? Co przystoi (a co nie) patriocie w walce o wolność?

Jaki obraz okresu komunizmu wyłania się z literatury popularnej? Co dominuje w jej opisie: groza, czarny humor czy nostalgia po pogodniejszych aspektach ówczesnego życia? Kto sięga po powieści o Polsce pojałtańskiej: znający te czasy z autopsji, czy młodzi, dopiero kształtujący sobie obraz przeszłości?

Czym różni się akademicka wersja historii II RP od tej w popkulturze? Czy polska powieść historyczna wiernie przedstawia osiągnięcia i wyzwania, z którymi mierzyli się nasi przodkowie po 1918 r.? Na ile fantazji może sobie pozwolić literatura opisując magię interbellum?

Warszawa – miasto tragicznie doświadczone przez historię, ale zawsze powstające z gruzów. Jak wygląda stolica Polski we współczesnej powieści historycznej? Czy polskim autorom udaje się przybliżyć topografię, kulturę i klimat miasta z przeszłości? Autorzy znanych i lubianych opowieści o dawnej Warszawie opowiedzą o cieniach i blaskach wycieczek w przeszłość