Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Jakie były relacje prymasa z episkopatem Polski. Jaka była w nim rola kard. Wyszyńskiego? Jak układały się stosunki z poszczególnymi biskupami? Jaka relacja łączyła prymasa z kard. Karolem Wojtyłą?

Jakie były relacje Polski z państwami i narodami Europy w apogeum konfliktu z sowietami? Jak zachowała się Europa wobec wojny polsko-bolszewickiej? Jaką rolę w historii świata odegrało zwycięstwo Polski?

Władysław Tarnawski (1885 -1951) to wybitny naukowiec, sławna postać wśród polskich językoznawców i filologów. Jednak ostatnie lata jego życia nie upłynęły pod znakiem akademickiej kariery i sukcesów badawczych. Zmarł w więziennej celi na warszawskim Mokotowie...

Czy znasz sprawę śmierci ks. Romualda Kapkowskiego? Czy wiesz co wydarzyło się w nocy z 11 na 12 lipca 1943 roku? Posłuchaj fragmentu artykułu „Niemcy zabili księdza”. Sprawa śmierci ks. Romualda Kapkowskiego z Boru Zapilskiego.

Jaka była geneza Zbrodni Wołyńskiej. Jak wyglądały stosunki polsko-ukraińskie w IIRP? Czy wszyscy Ukraińcy, obywatele II Rzeczypospolitej akceptowali polską państwowość?

Czy świat zachodni zdawał sobie sprawę jakie znaczenie miał konflikt między bolszewikami a odrodzoną Polską? Jak wpłyną na przyszłość całego kontynentu? Co o wojnie wiedział przeciętny mieszkaniec zachodniej Europy?

Rok 1957 w Polsce był bez wątpienia początkiem tzw. „małej stabilizacji”. Porblemy, z jakimi zderzyła się komunistyczna władza, dzięki nadziejom związanym z objęciem kierownictwa rządzącej krajem partii komunistycznej przez Władysława Gomułkę, na jakiś czas zostały zażegnane.

Czy wiesz jak tworzyły się Legiony Polskie i jaką odegrały rolę w historii? Czym była sprawa polska? Co wydarzyło się w nocy z 9 na 10 listopada 1918 roku w Warszawie?

Poznaj wspomnienia Dawida Wdowińskiego. Dlaczego są tak ważnym świadectwem przeszłości? Jakie formy przybierał opór ludności żydowskiej wobec okupanta niemieckiego? Czym był Żydowski Związek Wojskowy? Jak przebiegała realizacja akcji „Reinhardt”?

2 3 następna >