Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Józef Ulma był ogrodnikiem i działaczem społecznym. Jako fotograf amator dokumentował życie rodzinnej wsi Markowa na Podkarpaciu. Na wielu zdjęciach uwiecznił swoją żonę Wiktorię oraz małe dzieci.

To opowieść o gehennie mieszkańców Pomorza Gdańskiego i dramatycznych losach rodziny autorki. Historia wojennych postaw i przekonań mieszkańców Wierzchucina i okolic.

Propozycja Wydawnictwa IPN spotkania z sześcioma niezwykłymi ludźmi. Ze znakomitymi jeźdźcami, którzy zdobywali nagrody w kraju i za granicą, także na igrzyskach olimpijskich. Pięciu z nich służyło w kawalerii i walczyło na frontach II wojny światowej.

2 kg pereł, ponad 3 kg srebrnych obrączek, 217 kg złomu platynowego, diamenty, tysiące złotych i srebrnych monet. To kosztowności zrabowane zamordowanym Żydom zgromadzone przez jednego człowieka.

Czy komuniści byli wstanie wyeliminować wszelkie formy oporu społecznego? Jaką rolę odegrała w nim młodzież? Czy młodzi antykomuniści tworzyli prężnie działające organizacje?

Jak wyglądały przesłuchania w więziennym areszcie śledczym w Katowicach? Jakie metody mieli funkcjonariusze? W jaki sposób można było przekazać wiadomości bliskim poza mury więzienia?

Jakie były relacje prymasa z episkopatem Polski. Jaka była w nim rola kard. Wyszyńskiego? Jak układały się stosunki z poszczególnymi biskupami? Jaka relacja łączyła prymasa z kard. Karolem Wojtyłą?

Jakie były relacje Polski z państwami i narodami Europy w apogeum konfliktu z sowietami? Jak zachowała się Europa wobec wojny polsko-bolszewickiej? Jaką rolę w historii świata odegrało zwycięstwo Polski?

Władysław Tarnawski (1885 -1951) to wybitny naukowiec, sławna postać wśród polskich językoznawców i filologów. Jednak ostatnie lata jego życia nie upłynęły pod znakiem akademickiej kariery i sukcesów badawczych. Zmarł w więziennej celi na warszawskim Mokotowie...

2 3 4 następna >