Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Polskie stycznie. Quiz historyczny na początek roku (choć nie tylko...)

Średnie wyniki

* Formularz został wypełniony przez 15 osób

Chyba pierwszym skojarzeniem pierwszego miesiąca w roku w odniesieniu do polskiej historii jest Powstanie Styczniowe. W II Rzeczypospolitej jego, żyjący wciąż, uczestnicy spotykali się z ogromną czcią i wdzięcznością rodaków. Już niecałe dwa miesiące po objęciu władzy w Polsce Marszałek Józef Piłsudski postanowił, że wszyscy weterani zrywu z 1863 r.:

8 stycznia 1918 r. Stany Zjednoczone Ameryki, od niedawna nowy uczestnik I wojny światowej, czynią zwycięstwo Ententy coraz pewniejszym. Prezydent Woodrow Wilson w orędziu do Kongresu przedstawia czternastopunktową wizję powojennego ładu na świecie, w którym nie zabrakło miejsca dla odrodzonej wolnej Polski. Dziś dwuizbowy parlament USA, czyli właśnie Kongres, liczy 535 członków z prawem głosu. A w 1918 r. zasiadało w nim:

W styczniu 1919 r., po inwazji południowego sąsiada na polską część Śląska Cieszyńskiego, rozpoczęła się wojna polsko-czechosłowacka. Przeciwko regularnej armii czechosłowackiej początkowo stanęli polscy ochotnicy, głównie z lokalnych milicji. Mimo to, w dniach 28-30 stycznia, udało się im zatrzymać marsz czechosłowacki na Bielsko w bitwie:

W okupowanej Polsce ruch oporu organizował co jakiś czas próby wyeliminowania głównych niemieckich decydentów, zwłaszcza tych zaangażowanych w przeprowadzanie i nadzorowanie represji i innych niemieckich zbrodni na bezbronnej ludności cywilnej. 8 stycznia 1944 r. żołnierze Armii Krajowej zorganizowali zamach na:

17 stycznia 1945 r. wojska sowieckie wkroczyły do Warszawy. A właściwie do ruin polskiej stolicy, doszczętnie zniszczonej przez Niemców w trakcie Powstania Warszawskiego i po jego upadku. Wkraczający żołnierze zaczęli spotykać pojedyncze osoby i małe grupy ludzi, które w tym olbrzymim gruzowisku, w skrajnie trudnych warunkach przetrwały ponad trzy i pół miesiąca, w tym kilka tygodni ciężkich mrozów. Zaczęto nazywać ich:

Po masakrze na Wybrzeżu w grudniu 1970 r. komuniści – nie pierwszy zresztą raz – zastosowali manewr z wymianą przywództwa partyjnego. Miało to uspokoić emocje wśród wstrząśniętego działaniami totalitarnej władzy społeczeństwa. I tak Władysława Gomułkę zastąpił Edward Gierek. Do dziś kojarzony jest ze słynnym, zadanym publicznie, pytaniem: „Pomożecie?”. W rzeczywistości padło ono w styczniu 1971 r.:

Schyłkowy okres PRL to czas, w którym komunistyczne władze zapewne czuły, że przegrywają walkę o utrzymanie swojej dominującej pozycji w niemal każdej dziedzinie. Zapaść w większości życia społecznego, presja ze strony Zachodu, pierestrojka na Wschodzie, próby poukładania się z opozycją skłaniały reżim do decyzji, które jeszcze na początku lat 80. XX wieku były nie do pomyślenia. I tak zagłuszania Radia Wolna Europa zaprzestano od 1 stycznia:

Osoby, które mogą poszczycić się nieco starszą datą urodzenia z pewnością nie jeden raz wspominają tzw. „zimę stulecia”, podczas której w kraju zapanowały ekstremalne i długotrwałe mrozy, a problemy z tym związane potęgowały uciążliwe śnieżyce. Problemy zaczęły się w sylwestra i trwały — w co dziś trudno uwierzyć — przez cały styczeń: