Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

„300 mil do nieba” (VI Kielecki Przegląd Polskich Filmów Fabularnych „Historia w filmie”)

Strona znajduje się w archiwum.

16
Stycznia
czwartek
18:00
Kino „Fenomen” (Wojewódzki Dom Kultury im. Piłsudskiego) w Kielcach
ul. ks. Ściegiennego 2
świętokrzyskie
Więcej wydarzeń

 

W ramach kończącego się VI Kieleckiego Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych „Historia w filmie” jako przedostatni zostanie zaprezentowany widzom film „300 mil do nieba” w reż. Macieja Dejczera. Projekcję poprzedzi wstęp Marka Jończyka z Biura Edukacji Narodowej Delegatury IPN w Kielcach.

Film jest dramatem społeczno-politycznym osadzonym w PRL roku 1985. Dwóch braci chce przedostać się na zachód, aby wspomóc rodziców i trafić do lepszego świata. Ich rodzina żyje w bardzo ciężkich warunkach. Ojciec, nauczyciel historii, z powodu czynionych uwag politycznych zostaje wyrzucony z pracy. Braciom udaje się przedostać do Danii, gdzie trafiają do obozu dla uchodźców. Władze komunistyczne za wszelką cenę chcą ich ściągnąć do PRL. Całą sprawą interesuje się jednak dziennikarka, imigrantka z Polski, dzięki której bracia uzyskują azyl. Pomaga im również skontaktować się z rodzicami. W dramatycznej rozmowie przez telefon ojciec zdobywa się na to, by powiedzieć synom, żeby nigdy nie wracali do kraju…

Organizatorami przeglądu są Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Delegatura w Kielcach oraz Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach we współpracy z Cyfrowym Repozytorium Filmowym i Studiem Filmowym „Kadr”.

Wstęp wolny.

 

Cofnij się