Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Nowy album IPN: Wojciech Muszyński „Białe Legiony przeciwko bolszewikom. Polskie formacje w Rosji 1918–1920”

Strona znajduje się w archiwum.

22
Stycznia
środa
17:30
Przystanek Historia IPN w Warszawie
ul. Marszałkowska 21/25
mazowieckie
Więcej wydarzeń

 

Album stanowi kontynuację pracy Białe Legiony 1914–1918. Od Legionu Puławskiego do I Korpusu Polskiego, która ukazała się nakładem Instytutu Pamięci Narodowej w 2018 r.

W dyskusji udział wezmą:

  • dr Wojciech Muszyński – Instytut Pamięci Narodowej

  • prof. dr hab. Jan Żaryn – Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego

  • dr Kazimierz Krajewski – Instytut Pamięci Narodowej

Prowadzenie: dr Jędrzej Lipski.

Narracja poprzedniego albumu, „Białych Legionów 1914–1918”, kończy się w maju 1918 r., kiedy żołnierze I Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego zostali rozbrojeni przez Niemców. Kapitulacja Bobrujska nie była jednak kresem wysiłku żołnierzy polskich rozproszonych w dawnym Imperium Rosyjskim. Wielu dowborczyków nie pogodziło się z kapitulacją i nie złożyło broni w maju 1918 r. Żołnierze zamierzali kontynuować walkę o wolną Polskę, gdyż wierzyli w ostateczne zwycięstwo. To oni zainicjowali tworzenie – mniejszych i większych – polskich oddziałów wojskowych w różnych  częściach Rosji: od Ukrainy po Syberię i od Morza Białego po Kaukaz.

Celem koncentrujących się pod narodowym sztandarem żołnierzy tułaczy był powrót z bronią w ręku do ojczyzny i wyzwolenie jej spod okupacji niemieckiej. Zanim pojawiła się jednak szansa na powrót do kraju, oddziały polskie czekała krwawa przeprawa zbrojna z wrogiem groźniejszym niż Niemcy –  z bolszewikami. Właśnie o dziejach tych zmagań opowiada tytułowy album.

 

Cofnij się