Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Uroczystość pogrzebowa śp. Bronisława Klimczaka „Sokoła“– Rędziny

Strona znajduje się w archiwum.

12
Grudnia
czwartek
12:00
Kościół pw. św. Otylii w Rędzinach
ul. Wolności 117
śląskie
Więcej wydarzeń

 

1 lutego 2018 r. w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych członkom rodzin ofiar totalitaryzmów. Wśród zidentyfikowanych znalazł się Bronisław Klimczak ps. „Sokół” skazany na karę śmierci 14 lutego 1950 r. przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Szczecinie w głośnym propagandowym procesie zwanym potocznie aferą Robineau. Szczątki Bronisława Klimczaka zostały odnalezione w listopadzie 2016 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na Cmentarzu „Piaski” w Kielcach.

Na uwagę zasługuje zarówno historia życia Bronisława Klimczaka, jak również sam proces odkrywania jego losów. O prawdę, sprawiedliwość i pamięć o nim dopominali się Genowefa Zielińska - jego ukochana narzeczona oraz Zbigniew Lachowski - chrześniak. O tym kim był próbowali się dowiedzieć również pracownicy Ośrodka Myśli Politycznej i Obywatelskiej w Kielcach, którzy w księgach cmentarnych odkryli lokalizację jego mogiły. Dzięki audycji dziennikarki Radia Koszalin, Jolanty Rudnik, poświęconej postaci Klimczaka, udało się dotrzeć do jego najbliższych krewnych, którzy przez ostatnie lata również bezskutecznie starali się poznać prawdę o nim.

Niepokorne losy tego człowieka, stały się również przedmiotem badań pracowników Oddziału IPN w Szczecinie, w ramach projektu badawczego „Skazanymi na karę śmierci przez WSR w Szczecinie”. Mimo wielu starań, nie na wszystkie pytania udało się udzielić odpowiedzi, np. wciąż nie wiadomo dlaczego egzekucji dokonano w Kielcach

Dzięki pracownikom Oddziału IPN w Szczecinie oraz specjalistów z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN kolejna ofiara represji komunistycznych została przywrócona pamięci, historii i rodzinie.

Zapraszamy do zapoznania się z biogramem Bronisława Klimczaka ps. „Sokół” autorstwa pracownika Oddziału IPN w Szczecinie Magdaleny Dźwigał.

 

Cofnij się