Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Poznajmy Bohaterów Niepodległej!

06-12-2019
W naszej skomplikowanej i pełnej dramatycznych wydarzeń historii, w które w sposób wyjątkowy obfitował wiek XX, zawsze olbrzymią rolę odgrywały wybitne jednostki. Ludzie charyzmatyczni, odważni, ideowi. Patrioci. Ci, dla których umiłowanie Ojczyzny było najważniejsze.

 

Paradoksalnie, pomimo wielu zasług i osiągnięć wpływających na odzyskanie przez Polskę w 1918 r. niepodległości – czy też późniejszej aktywnej pracy na rzecz Państwa, a także niezłomnej, bohaterskiej postawy podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu, w okresie komunistycznej dyktatury – ludzie ci są w powszechnej świadomości i pamięci Polaków często zapomniani.

Wypełniając tę lukę i przywracając pamięć o naszych bohaterach, przygotowano cykl opracowanych przez wybitnych historyków broszur popularnonaukowych, które w przystępnej treściowo i atrakcyjnej graficznie formie prezentują sylwetki wybranych postaci mających istotne znaczenie dla odzyskania przez Polskę niepodległości, a potem walczących, nierzadko na wielu frontach, podczas II wojny światowej, czy też wyrażających zdecydowany sprzeciw wobec smutnej rzeczywistości komunistycznej.

Broszury te wydaje Instytut Pamięci Narodowej, w ramach serii „Bohaterowie Niepodległej”. Pomysłodawcami serii są dr hab. Marek Gałęzowski i dr Jerzy Kirszak. Wśród opisanych postaci znalazły się zarówno te znane, jak marszałek Józef Piłsudski, gen. Gustaw Orlicz-Dreszer czy też Henryk Sławik, jak również, a może przede wszystkim, sylwetki osób mniej znanych, których zasługi dla Polski były nie do przecenienia: gen. Konstanty Plisowski, Karol Piłat, Stanisław Kaszubski, ks. Józef Wrycza czy też Agnieszka Wisła.

Każde z opracowań prezentuje sylwetkę tytułowej postaci opisując przy tym jej dokonania na polu walki, w zależności od opisywanej osoby, w okresie starań o odzyskanie niepodległości jak też później: w czasie powstania wielkopolskiego, powstań śląskich, wojny polsko-bolszewickiej, kampanii wrześniowej czy też dalej zmagań polskich żołnierzy podczas II wojny światowej. Każda z broszur jest bogato ilustrowana fotografiami pochodzącymi z rozmaitych archiwów i zbiorów prywatnych czyniąc to wydawnictwo bardzo atrakcyjnym w odbiorze przez czytelników.

Broszury z tej serii są dostępne w pełnych, nieodpłatnych wersja na stronie serwisu internetowego przystanekhistoria.pl, w zakładce Biblioteka Cyfrowa, a także w wersji papierowej w siedzibach IPN na terenie całego kraju.

Zapraszamy do czytania i dzielenia się tymi opracowaniami ze swoimi bliskimi i znajomymi.

 

dr Rafał Leśkiewicz
Redaktor naczelny
Portalu przystanekhistoria.pl