Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Kto kontrwywiadowczo chronił władzę komunistów nad Polską? Jaka była skala operacji obcych wywiadów na ziemiach polskich w pierwszych latach po II wojnie? Czym była szpiegomania? Jakie trudności napotyka historyk badający te kwestie? Czym charakteryzują się źródła do tematu i czy są łatwo dostępne?

Operacja „Ośrodek”, czyli o genezie afery Bergu. „Wallenrod”? (praca ofensywna WSW i rozpracowanie wywiadu RFN na przykładzie Sojki i Tychoty). Działalność Henryka Uznańskiego w świetle akt sprawy agenturalnego sprawdzenia „Gejza”. Władysław Śliwiński – wymyślony konspirator?

Misja wywiadowcza kpt. Jerzego Lewszeckiego. Sprawa „Rudy”: inwigilacja Romana Rudkowskiego – pilota PSP podejrzanego o współpracę z wywiadem emigracyjnym. Echa i opinie obywateli w sprawie procesu bp Czesława Kaczmarka zawarte w meldunkach agenturalnych WUBP w Krakowie

Przygotowania do procesu grupy wywiadowczej II Korpusu gen. Andersa „Liceum”. Raporty Andrzeja „Gardy” Czaykowskiego z misji w Polsce (1951). Siatka Milera a sprawa o kryptonimie „Koral” (działalność wywiadowcza Polaków skazanych za „szpiegostwo” na rzecz polskiego wywiadu emigracyjnego w Londynie)

Kontrwywiadowcze zabezpieczenie obiektów specjalnych w PRL (na przykładzie kopalni uranu). Wydział II (ds. szczególnej wagi) Departamentu Śledczego MBP wobec polskiego wywiadu emigracyjnego w latach 1945–1954