Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Szczecinie

Strona znajduje się w archiwum.

28
Lutego
piątek
11:00
Szczecin
Areszt Śledczy
ul. Kaszubska 28
zachodniopomorskie
Więcej wydarzeń

 

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie, Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Szczecinie, Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie oraz 12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana zapraszają na szczecińskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 28 lutego 2020 r.:

  • - godz. 11:00 - apel pamięci i złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą osoby przetrzymywane i zamordowane w budynku więzienia w latach 1945–1956 Areszt Śledczy w Szczecinie, ul. Kaszubska 28
  •  
  • - godz. 12:00 - złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą żołnierzy podziemia niepodległościowego, przetrzymywanych i torturowanych w budynku WUBP/WUdsBP w latach 1945–1956, Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie, ul. Małopolska 47

 

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Szczecinie_zaproszenie
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Szczecinie_zaproszenie
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Szczecinie_program
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Szczecinie_program

 

 

Koniec II wojny światowej nie przyniósł Polsce wolności. Wielu nie mogło się z tym pogodzić, wybierając dalszą nierówną walkę i trwanie w konspiracji. Żołnierze antykomunistycznego podziemia niepodległościowego wywodzili się z różnych środowisk: Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych czy Batalionów Chłopskich, mieli różne wizje przyszłej Polski, ale połączył ich wspólny los. Wiedzieli, że w przypadku aresztowania czeka ich śmierć lub długoletnie więzienie, że być może nigdy już nie ujrzą swoich bliskich…

Ci, których skazano na śmierć w pokazowych „procesach”, mieli być pozbawieni nie tylko życia, lecz także prawa do własnego grobu i ludzkiej pamięci. Zamordowanych chowano po kryjomu w bezimiennych mogiłach, a rodziny bezskutecznie poszukiwały jakichkolwiek wiadomości o ich losie.

Pamięć o  Żołnierzach Wyklętych przywrócono dopiero po kilkudziesięciu latach, dzięki staraniom wielu osób: rodzin, dawnych towarzyszy broni, dziennikarzy, naukowców i społeczników. Wraz z rosnącym zainteresowaniem historią podziemia niepodległościowego pojawiła się potrzeba godnego upamiętnienia tysięcy ludzi, którzy za swoją postawę zapłacili wysoką – nieraz ostateczną – cenę.

9 lutego 2011 r. Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał ustawę ustanawiającą nowe święto państwowe: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, obchodzony 1 marca. Data, zaproponowana przez śp. Janusza Kurtykę, prezesa IPN, nie była przypadkowa – to rocznica wykonania wyroku śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce. Co roku 1 marca odbywają się wykłady, dyskusje, koncerty, spotkania wspomnieniowe i uroczystości patriotyczne poświęcone Żołnierzom Wyklętym.

Wystawa „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944–1963” – do pobrania PL/EN

Winieta wystawy „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944–1963”
Winieta wystawy „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944–1963”
Winieta wystawy „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944–1963”_ang.
Winieta wystawy „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944–1963”_ang.

https://ipn.gov.pl/pl/edukacja-1/wystawy/73624,Wystawa-Zolnierze-Wykleci-Podziemie-niepodleglosciowe-19441963-do-pobrania-PLEN.html

Wirtualna paczka historyczna

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą materiałów edukacyjnych IPN, związanych z historią żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Wirtualna paczka historyczna IPN o Żołnierzach Wyklętych
Wirtualna paczka historyczna IPN o Żołnierzach Wyklętych

https://pamiec.pl/pa/edukacja/akcje-i-obchody/ogolnopolskie/1-marca-narodowy-dzien/wirtualna-paczka-histor/18850,WIRTUALNA-PACZKA-HISTORYCZNA.html

 

Cofnij się