Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

O pamięci i - niepamięci o Auschwitz

Strona znajduje się w archiwum.

15
Lutego
sobota
15:00
Pruszków
Muzeum Dulag 121
ul. 3 Maja 8A
mazowieckie
Więcej wydarzeń

 

Wykład, w ramach cyklu „Przystanek Historia w Muzeum Dulag 121”, z okazji 75. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz, wygłosi dr hab. Bogusław Kopka.

Wstęp wolny! Serdecznie zapraszamy.

***

75 lat temu zakończyła się historia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu-Brzezince, w którym w latach 1940–1945 śmierć poniosło co najmniej 1,1 mln osób. Pierwszym wiarygodnym źródłem informacji dla świata na temat działalności KL Auschwitz były raporty rtm. Witolda Pileckiego, nr obozowy 4859. Prawda o największej fabryce śmierci z trudem przedzierała się do świadomości opinii publicznej. Podczas II wojny światowej Alianci zainteresowani byli jak najszybszym zakończeniem działań wojennych na Starym Kontynencie, nie uważali jednak niemieckich kacetów i ośrodków zagłady za infrastrukturę wojskową, którą należy zniszczyć w pierwszej kolejności. Stąd kominy Auschwitz-Birkenau działały prawie do końca istnienia obozu. Po wojnie komuniści ze względów ideologicznych zakłamywali historię Auschwitz traktując instrumentalnie pamięć o jego ofiarach. Po upadku Muru Berlińskiego (1989) nadal żywa jest dyskusja wokół przyczyn zła Auschwitz i braku rozliczeń z totalitarną przeszłością.

Bogusław Kopka – historyk dziejów najnowszych. Pracuje w Muzeum – Domu Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej. Autor książek „Konzentrationslager Warschau. Historia i następstwa” (IPN 2007) oraz „Gułag nad Wisłą. Komunistyczne obozy pracy w Polsce 1944–1956” (Wydawnictwo Literackie 2019).

 

Cofnij się