Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

"Historia w filmie” - „Ryś”

Strona znajduje się w archiwum.

13
Lutego
czwartek
18:00
Kielce
Kino "Fenomen"
Wojewódzki Dom Kultury im. Piłsudskiego
ul. ks. Ściegiennego 2
świętokrzyskie
Więcej wydarzeń

 

Zapraszamy na kolejną projekcję w ramach VI edycji Kieleckiego Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych „Historia w filmie”. Widzom zostanie zaprezentowany film „Ryś” w reż. Stanisława Różewicza. Słowo wstępne wygłosi Marek Jończyk z Biura Edukacji Narodowej Delegatury IPN w Kielcach.

Akcja filmu toczy się na ziemiach polskich w czasie okupacji niemieckiej. Do księdza Konrada zgłasza się młody partyzant Ryś, który chce się wyspowiadać przed wykonaniem wyroku na zdrajcy i otrzymać rozgrzeszenie za ten czyn. Zdumiony ksiądz dowiaduje się, że owym zdrajcą jest stelmach Alojz, którego on zawsze miał za uczciwego człowieka, w dodatku ukrywającego żydowską rodzinę. Podejrzewa pomyłkę, więc prosi partyzanta, by wstrzymał się z egzekucją. Ryś odpowiada, że niewykonanie rozkazu jest karane śmiercią, jednak może się zgodzić na jednodniową zwłokę.

 

Organizatorami przeglądu są Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Delegatura w Kielcach oraz Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach we współpracy z Cyfrowym Repozytorium Filmowym i Studiem Filmowym „Kadr".

W programie przeglądu znajdują się filmy, których reżyserami są: Vanja d' Alcantara, Filip Bajon, Tadeusz Chmielewski, Maciej Dejczer, Janusz Kijowski, Mirosław Krzyszkowski, Kazimierz Kutz, Paweł Pawlikowski, Stanisław Różewicz, Wojciech Smarzowski,  Andrzej Wajda i Peter Weir.  Filmy poruszają problematykę walk Polaków w okresie zaborów o odzyskanie przez Polskę niepodległości, czasów II wojny światowej oraz zawiłych losów Polski i Polaków  w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.  Każdy seans poprzedzony jest wstępem historyka, zaś po pokazie planowana jest dyskusja z udziałem widzów.  Pokazy filmowe są okazją do spotkania miłośników filmu oraz historii, rozszerzenia wiedzy na temat najnowszej historii Polski oraz dyskusji i wymiany myśli. Tematyka prezentowanych obrazów często odwołuje się do uroczystości rocznicowych, zarówno ogólnopolskich jak i regionalnych nawiązujących do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. 

Na wszystkie projekcje wstęp jest wolny. Seanse rozpoczynają się o stałej porze i tym samym dniu tygodnia – w czwartki, o godz. 18.00. Szczegółowe informacje w kinie Fenomen (Wojewódzki Dom Kultury  w Kielcach, ul. ks. P. Ściegiennego 2) oraz w Delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach (Aleja Na Stadion 1) i Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Kielcach (ul. Warszawska 5).

 

Cofnij się