Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

O książce „Sprawiedliwi”

Strona znajduje się w archiwum.

12
Lutego
środa
16:00
Zielona Góra
Sala Dębowa Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida
Al. Wojska Polskiego 9
lubuskie
Więcej wydarzeń

 

9 lutego 1943 r. doszło do pierwszego, zmasowanego ataku na Polaków, mieszkańców wsi Parośla, położonej we wschodniej części Rzeczpospolitej. Według badaczy zginęło wówczas około 160 Polaków.

Autorka w książce nietypowej, bo bazującej przede wszystkim na emocjach i emocjami oddziałującej na czytelnika, utrwala zachowany w relacjach ofiar traumatyczny obraz zbrodni wołyńskiej popełnionej na polskich mieszkańcach przedwojennych Kresów II Rzeczypospolitej. Wykorzystując te fakty i poznane wcześniej relacje świadków, odtwarza częściowo chronologię wydarzeń i mechanizmy zbrodni, ale skupia się na ludziach. Upamiętnia ofiary okrucieństwa zadanego przez najbliższych sąsiadów-Ukraińców, chroni także przed zapomnieniem bohaterstwo tych Ukraińców, którzy znaleźli w sobie odwagę do sprzeciwu wobec zbrodni i udzielili pomocy prześladowanym Polakom. Autorka prezentuje listę ponad 800 nazwisk Ukraińców, które udało jej się ustalić dzięki kwerendom źródłowym, spośród 1400 niosących pomoc. Książka w swej wymowie bliska jest literackim świadectwom Zagłady.

Dyskusję poprowadzi Krzysztof Mazur, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu – Punktu Zamiejscowego w Zielonej Górze.

Organizatorami Przystanków Historia w Zielonej Górze jest Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida.

Wydarzenie będzie rejestrowane fotograficznie i/lub filmowo, prosimy o zapoznanie się z informacją dotyczącą przetwarzania danych osobowych w związku z uczestnictwem w wydarzeniu organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej – Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział w Poznaniu w załączniku poniżej.

 

pdf
199.65 KB
Cofnij się