Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Otwarcie wystawy „Bracia w wierze. Współpraca katolików polskich i słowackich w okresie komunizmu”

Strona znajduje się w archiwum.

3
Grudnia
wtorek
16:00
Przystanek Historia
ul. Marszałkowska 21/25
00-628 Warszawa
mazowieckie
Więcej wydarzeń

W Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie (ul. Marszałkowska 21/25) otwarta zostanie wystawa „Bracia w wierze. Współpraca katolików polskich i słowackich w okresie komunizmu”, Wernisaż połączony będzie z projekcją  słowackiego filmu dokumentalnego „Ślady w śniegu” („Stopy v snehu”). Pokaz poprzedzi wykład dr. hab. Mirosława Szumiły (IPN) i dr. Františka Neupauera (ÚPN) na temat tajnej współpracy katolików polskich i słowackich w latach 1956–1989. 

Wystawa została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej, słowacki Instytut Pamięci Narodu (Ústav Pamäti Národa – UPN) i Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Bratysławie. Wernisaż zorganizowano we współpracy z Ambasadą Republiki Słowackiej w Warszawie.

Wystawa przedstawia mało znane fakty dotyczące tajnej współpracy polskich i słowackich katolików (duchownych i świeckich) w okresie rządów komunistycznych w obu krajach. Prześladowany Kościół katolicki w Czechosłowacji znalazł się w jeszcze trudniejszym położeniu, niż Kościół w PRL. Katolicy z Polski udzielali swoim słowackim braciom wielorakiej pomocy, przede wszystkim poprzez przerzut przez granicę zakazanej literatury religijnej oraz tajne święcenia słowackich księży w naszym kraju. Ponadto Słowacy przybywali do Polski na pielgrzymki do znanych sanktuariów (Częstochowy i Kalwarii Zebrzydowskiej), na spotkania z Ojcem Świętym Janem Pawłem II oraz Ruchu Światło-Życie. 

Film dokumentalny „Ślady w śniegu” (prod. Ústav Pamäti Národa, 2015, reż. Slavomír Zrebný) przybliża widzom zjawisko przemytu literatury religijnej do Czechosłowacji. Pokazuje m.in. historię trzech młodych Słowaków aresztowanych na granicy w okolicach Piwnicznej przez funkcjonariuszy Wojsk Ochrony Pogranicza.

Cofnij się