Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Biuletyn IPN 12/2018 - Rzeczpospolita morska

2018

Grudniowy numer „Biuletynu IPN” zatytułowaliśmy „Rzeczpospolita morska”. Opowiadamy w nim o Gdyni, która stała się oknem na świat międzywojennej Polski.

 

Przypominamy o znaczeniu Komitetu Transportowego, który miał drogą morską dozbroić Ojczyznę w przededniu II wojny światowej. Sięgamy też do czasów nowszych, opisując strajki 1980 roku, ale także wrzenie w Poznaniu w grudniu 1970 roku.

Ten ostatni – mało znany – epizod bardzo poważnie potraktowała bezpieka i wojsko. Na ulice Poznania wyjechały czołgi. Ewakuowano też więźniów z Młyńskiej, obawiając się, że w razie rozruchów może powtórzyć się scenariusz z 1956 roku. W numerze o Pomorzu nie zabrakło tekstów o procesie komandorów, o Stoczni Marynarki Wojennej oraz o duszpasterzu strajkujących stoczniowców – księdzu Hilarym Jastaku.

W rubryce „Polskie rodziny” ukazujemy rody Donimirskich i Sikorskich. Pozostając w klimacie 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości, przedstawiamy sylwetkę autora „Konia na wzgórzu” – Eugeniusza Małaczewskiego. Prezentujemy też ważniejsze działania IPN podjęte w ramach obchodów rocznicowych.

 

SPIS TREŚCI

Rzeczpospolita morska

Sylwetki

Polskie rodziny

Niepodległość

Pisarze Niepodległości

Festiwal NNW

Pożegnanie

Listy do redakcji

Pobierz