Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Akcja Bollwerk

Autor: Adam Pleskaczyński, Aleksandra Pietrowicz, Bartłomiej Rudawski, Marcin Podemski
Akcja Bollwerk

Akcja Bollwerk

Autor: Aleksandra Pietrowicz, Adam Pleskaczyński
Brawurowa akcja Bollwerk była najgłośniejszym atakiem konspiratorów na niemieckich okupantów w Wielkopolsce. Była to największa akcja dywersyjno-sabotażowa polskiego państwa podziemnego w Poznaniu.

Niemcy wobec Polaków przed II wojną i po jej wybuchu: listy proskrypcyjne - Einsatzgruppen - zbrodnie w Wielkopolsce - obóz w Forcie VII

Autor: Aleksandra Pietrowicz, Tomasz Cieślak, Jacek Nawrocik, Adam Pleskaczyński
Pierwsza kurierka z Poznania
Artykuł

Pierwsza kurierka z Poznania

Autor: Aleksandra Pietrowicz
11 listopada 1939 r. pierwsza kurierka konspiracji poznańskiej wyruszyła z misją dotarcia do rządu RP we Francji. Jesienią 1939 r. trudno było nawet wyobrazić sobie jakie przeszkody i wyzwania mogą czyhać na trasie. Jednak 5 grudnia dzielna dziewczyna pojawiła się w Paryżu.
Zaginiona kurierka
Artykuł

Zaginiona kurierka

Autor: Aleksandra Pietrowicz
27 grudnia 1939 r. opuściła okupowany przez Niemców Poznań druga kurierka zagraniczna wysłana przez konspiracyjną organizację „Ojczyzna” do rządu RP we Francji. Trasa jej wyprawy wieść miała przez Tatry na Słowację i Węgry. Nigdy tam nie dotarła.
Więzienno-obozowe wspomnienia Wandy Serwańskiej
Artykuł

Więzienno-obozowe wspomnienia Wandy Serwańskiej

Autor: Aleksandra Pietrowicz, Jacek Żurek
Aresztowana w Poznaniu, przeszła przez śledztwo w gestapo, Fort VII, obóz w Żabikowie, skąd trafiła do Auschwitz-Birkenau. Po wojnie opisała swoje przeżycia.
Aleksandra Pietrowicz

Aleksandra Pietrowicz

Historyk, zatrudniona w Oddziałowym Biurze Badań Historycznych IPN w Poznaniu, zajmuje się dziejami okupacji 1939-1945 na terenie Wielkopolski oraz udziałem Wielkopolan w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego.