Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Lech Bądkowski

Lech Bądkowski

Autor: Sławomir Formella
Lech Bądkowski był bez wątpienia jedną z najwybitniejszych postaci w dziejach Gdańska i Pomorza w XX w. Ów wychowanek II Rzeczypospolitej podczas II wojny światowej z bronią w ręku walczył o wolność Polski i Pomorza, a następnie przez wiele lat jako pisarz i działacz społeczny starał się o uzyskanie swobody działania w jak najszerszym zakresie możliwym w realiach PRL.
Pielgrzymki Jana Pawła II do PRL w dokumentach Oddziałowego Archiwum IPN w Gdańsku
Artykuł

Pielgrzymki Jana Pawła II do PRL w dokumentach Oddziałowego Archiwum IPN w Gdańsku

Autor: Sławomir Formella
W okresie PRL stosunki między komunistycznymi władzami państwowymi a Kościołem Katolickim były, delikatnie mówiąc, nie najlepsze. Charakterystyczna dla tego czasu była walka toczona przez oba te podmioty o tzw. rząd dusz w społeczeństwie polskim.

Sławomir Formella

Urodzony w 1976 r. w Gdyni, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego (2000) na kierunku historia w zakresie specjalizacji archiwistycznej, od 2007 r. pracownik Oddziałowego Archiwum IPN w Gdańsku. Autor m.in. kaszubskojęzycznych publikacji zamieszczanych od 2014 r. na łamach wydawanego przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie miesięcznika „Pomerania”, w których porusza problematykę dziejów Kaszub ze szczególnym uwzględnieniem kaszubskiego ruchu regionalnego po II wojnie światowej. Współautor (wraz z Elżbietą Strehlau) wystawy pt. „To jest nasza Ojczyzna – to jest nasze »być« i nasze »mieć«. Jan Paweł II w Trójmieście – czerwiec 1987” stworzonej przez IPN w związku z 30. rocznicą III Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.