Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

„Żydzi Krakowa w dobie zagłady (ZAL/KL Plaszow)” - spotkanie w synagodze Kupa w Krakowie promujące książkę Ryszarda Kotarby

Autor: Ryszard Kotarba, Roman Gieroń, Michał Zajda

Aktion Reinhardt. Ideologiczne podstawy, przebieg i pamięć o ofiarach niemieckiego ludobójstwa

Autor: Michał Zajda
Bełżec. Zapomniane miejsce kaźni polskich Żydów
Artykuł

Bełżec. Zapomniane miejsce kaźni polskich Żydów

Autor: Michał Zajda
Niemiecki obóz zagłady w Bełżcu zbudowano na potrzeby Einsatz Reinhardt (Akcji Reinhardt) – masowego ludobójstwa, któremu niemieccy zbrodniarze nadali jako kryptonim imię jednego z nich, Reinharda Heydricha, gospodarza osławionej konferencji w Wannsee pod Berlinem.
Inwigilacja i próby pozyskania przez bezpiekę prof. Konstantego Grzybowskiego
Artykuł

Inwigilacja i próby pozyskania przez bezpiekę prof. Konstantego Grzybowskiego

Autor: Michał Zajda
Konstanty Grzybowski urodził się 17 lutego 1901 r. w Zatorze, w rodzinie lekarskiej. Po ukończeniu gimnazjum im. Sobieskiego w Krakowie podjął studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim, które ukończył w 1924 r.

Maciej Jakubowicz – „z przekonania ortodoksyjny konserwatysta”

Autor: Michał Zajda, Rafał Dyrcz

Miejsca pamięci zagłady Żydów w Małopolsce

Autor: Michał Zajda

Miesiąc niepodległości w Polsce to listopad, ale dla niektórych mieszkańców zaboru austriackiego godzina wolności wybiła już w ostatnich dniach października. Wadowice były jednym z pierwszych siedmiu miast w ówczesnej Galicji, które zrzuciły zaborcze pęta.

Autor: Michał Siwiec-Cielebon, Michał Zajda

Podczas pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1983 r., w realiach stanu wojennego, w ramach Białej Służby harcerze podjęli jawne działania w zakresie służb porządkowych, opiekuńczych, sanitarnych i informacyjnych.

Autor: Marcin Kapusta, Wojciech Hausner, Michał Zajda

Protokoły sekcji sądowych i policyjnych z Archiwum Zakładu Medycy Sądowej w Krakowie stanowią ważne źródło badań wokół najnowszej historii Polski. Opisy sekcji z lat 1939-1951 obejmują m.in. działaczy podziemia niepodległościowego, funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa, ofiary ulicznych egzekucji i in.

Autor: Dominika Pasich, Michał Zajda
Tadeusza Pankiewicza gra z SB. Nieudane podchody bezpieki
Artykuł

Tadeusza Pankiewicza gra z SB. Nieudane podchody bezpieki

Autor: Michał Zajda
W okresie powojennym Tadeuszem Pankiewiczem, aptekarzem z getta krakowskiego, zainteresowała się Służba Bezpieczeństwa. W czasie wojny, dla ratowania Żydów, zmuszony był do prowadzenia swoistego dialogu z niemieckim okupantem. Dialogu na tyle udanego, że zdołał ocalić wiele ludzkich istnień.

W związku z 80. rocznicą likwidacji przez Niemców krakowskiego getta oddział IPN przygotował informacyjną broszurę/mapę autorstwa Jerzego Sokołowskiego i Michała Zajdy, pozwalającą na lokalizację śladów getta we współczesnym Krakowie oraz przedstawiającą jego historię

Autor: Jerzy Sokołowski, Michał Zajda