Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Dodatek do miesięcznika „W Sieci Historii” w 130. rocznicę urodzin gen. Władysława Andersa

Dodatek do miesięcznika „W Sieci Historii” w 130. rocznicę urodzin gen. Władysława Andersa

Autor: Karol Nawrocki, Mateusz Marek, Anna Maria Anders
W 2022 r. przypada 80. rocznica rozpoczęcia wędrówki ewakuowanej z ZSRS Armii Polskiej pod dowództwem gen. Władysława Andersa. Mając na uwadze upamiętnienie wysiłku Polskich Sił Zbrojnych w II wojnie światowej, Instytut Pamięci Narodowej przygotował międzynarodowy projekt edukacyjno-memoratywny „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”

Jakie były kierunki migracji obywateli polskich w latach II wojny? Jakie myśli przyświecały polskim emigrantom? Jaką rolę pełniły legalne władze Rzeczypospolitej?

Autor: Jędrzej Lipski, Ryszard Mozgol, Mateusz Marek
Mateusz Marek

Mateusz Marek

Urodzony w 1983 r., historyk, pracownik Biura Edukacji Narodowej IPN, autor rozprawy doktorskiej Rzemieślnicy w małych i średnich miastach Zachodniej Galicji w II połowie XIX wieku. Koordynator projektów edukacyjnych w tym Programu Polonijnego IPN, autor i współautor scenariuszy lekcji, wystaw i wydawnictw edukacyjnych. Naczelnik Wydziału Projektów Edukacyjnych Biura Edukacji Narodowej IPN
Symbole Narodowe i nie tylko
Artykuł

Symbole Narodowe i nie tylko

Autor: Mateusz Marek
2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – jednego z symboli narodowych. Podstawowe symbole narodowe to: hymn, barwy i godło. Symbol to znak, który nas identyfikuje, odnosi się do przeszłości i wspólnej historii. Dzięki emocjom, które wzbudza, pozostaje w pamięci przez pokolenia.
Tradycja ryngrafu w polskiej historii

Tradycja ryngrafu w polskiej historii

Autor: Mateusz Marek, Tomasz Sikorski, Krzysztof Szwagrzyk
Na Cmentarzu Bródnowskim w kwaterze 45 N w latach 2015 i 2017 podczas prac poszukiwawczych IPN odnaleziono szczątki 25 ofiar komunistycznego terroru. Przy jednym ze szkieletów znajdował się ryngraf z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej na tle orła z wyrytym na rewersie napisem: Bohdan Stanisław Olszewski Żyrardów […] Szkolna 12, eviva N.S.Z. sic transit gloria mundi [łac.: tak przemija chwała świata].