Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Marcin Majewski

Marcin Majewski

Urodzony w 1974 r., historyk, dr nauk politycznych, pracownik Archiwum IPN. Członek Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych (od 2013 r.), Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół historii wojskowości oraz stosunków polsko-ukraińskich w XX w.; członek Komitetu Redakcyjnego i redaktor naukowy serii Polska i Ukraina w latach trzydziestych-czterdziestych XX w. Nieznane dokumenty z archiwów służb specjalnych oraz serii Polska i Litwa w XX w. Dokumenty z archiwów służb specjalnych, członek Komitetu Redakcyjnego i redaktor naukowy tomu źródeł Polscy uchodźcy w Rumunii 1939–1947. Dokumenty z Narodowych Archiwów Rumunii. Refugiaţii polonezi în România 1939–1947. Documente din Arhivele Naţionale ale României, Warszawa–Bukareszt 2013, członek archiwalnych grup roboczych IPN: polsko-gruzińskiej, polsko-litewskiej, polsko-ukraińskiej, polsko-rosyjskiej (do 2008 r.) i polsko-rumuńskiej.
Polscy uchodźcy w Câmpulung-Muşcel w Rumunii
Artykuł

Polscy uchodźcy w Câmpulung-Muşcel w Rumunii

Autor: Marcin Majewski
Po agresji niemieckiej i sowieckiej na Polskę we wrześniu 1939 r. władze cywilne i wojskowe II RP oraz oddziały Wojska Polskiego w ciągu kilku dni ewakuowały się przez granicę rumuńską. W tym samym czasie w stronę Rumunii kierowała się też uciekająca przed działaniami wojennymi ludność cywilna.
Pułkownik Jewhen Konowalec
Biogram / Biografia

Pułkownik Jewhen Konowalec

Autor: Marcin Majewski
Długoletnim przywódcą, ale i twórcą ukraińskiego ruchu nacjonalistycznego, określanego i uznawanego przez władze bezpieczeństwa II RP za wywrotowy, był Jewhen Konowalec.
Wielka ucieczka marszałka Śmigłego-Rydza z Rumunii
Artykuł

Wielka ucieczka marszałka Śmigłego-Rydza z Rumunii

Autor: Marcin Majewski
Wieczorem, 15 grudnia 1940 r., marsz. Edward Śmigły-Rydz zbiegł z pilnie strzeżonego miejsca internowania w Rumunii i po dwóch dniach dotarł do stolicy Węgier – Budapesztu.

Wydawnictwo IPN przedstawia... (22) Warszawa 1939 - zniszczenia stolicy w fotografiach Antoniego Snawadzkiego. „Jastrząb” od „Łupaszki” w... audiobooku

Autor: Jędrzej Lipski, Karol Litwin, Marcin Majewski