Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Polen-Jugendverwahrlager der Sicherheitspolizei in Litzmannstadt: piekło polskich dzieci

Autor: Artur Ossowski, Tomasz Toborek, Paweł Kosiński
80. rocznica przekształcenia struktur zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego SZP-ZWZ-AK

80. rocznica przekształcenia struktur zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego SZP-ZWZ-AK

Dodatek prasowy Oddziału IPN w Łodzi w związku z obchodami 80. rocznicy przekształcenia struktur zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego SZP-ZWZ-AK.
Artur Ossowski

Artur Ossowski

Autor: Artur Ossowski
Urodzony w 1974 r. historyk, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Łodzi. Autor książek: Tadeusz Kossakowski 1888–1965. Od piechura do czołgisty (2002); (z Pawłem Kowalskim i Adamem Sitarkiem) Ocaleni z „nieludzkiej ziemi” – materiały edukacyjne (2012) i in.
Dzieci z Przemysłowej – niemiecki obóz w Łodzi
Artykuł

Dzieci z Przemysłowej – niemiecki obóz w Łodzi

Autor: Artur Ossowski
„Czym dłużej tu byliśmy, tym bardziej dyscyplina się zaostrzała, tym łatwiej było spostrzec, że wszystko zmierza do udręczenia, umęczenia nas” – wspominał Stefan Marczewski, jeden z nastoletnich więźniów. Przez obóz sąsiadujący z łódzkim gettem przeszło od 2 do ponad 3 tys. polskich dzieci.

Gdzie Niemcy dokonywali pierwszych masowych egzekucji na ziemi łódzkiej? Ile ofiar pochłonęły ich zbrodnie? Jak natrafiono na groby zbiorowe w Lesie Lućmierskim?

Autor: Artur Ossowski, Olgierd Ławrynowicz

Jak wojna oddziałuje na psychikę dziecka Czy historia mówiona pomaga nam to zrozumieć? W jaki sposób pacyfikacja wsi, czy gwałtowna śmierć bliskich wpływają na ludzi i na ich życie?

Autor: s. Sara Ewa Łakoma, Julia Krajewska, Artur Ossowski
Niemiecki obóz w Łodzi dla polskich dzieci

Niemiecki obóz w Łodzi dla polskich dzieci

Autor: Artur Ossowski, Bartosz Bijak, Anna Jóźwik
26 listopada 2021 r. w „Dzienniku Łódzkim” ukazał się dodatek prasowy, w którym przypominamy historię obozu przy ul. Przemysłowej w Łodzi, publikujemy jego mapę, przedstawiamy również kulisy procesu obozowej nadzorczyni – Eugenii Pol, jak też uwypuklamy postać Józefa Witkowskiego – autora publikacji „Hitlerowski obóz koncentracyjny dla małoletnich w Łodzi”.

W jaki sposób Irena Sendlerowa i Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi ratowały żydowskie dzieci z warszawskiego getta? Czym był niemiecki obóz koncentracyjny dla polskich dzieci w przemianowanej na Litzmannstadt i wcielonej do III Rzeszy Łodzi?

Autor: s. Antonietta Frącek, Martyna Grądzka-Rejak, Ewelina Karpińska-Morek, Artur Ossowski, Marcin Chorązki
Wojenne dzieciństwo. Martyrologia dzieci polskich pod okupacją niemiecką

Wojenne dzieciństwo. Martyrologia dzieci polskich pod okupacją niemiecką

Ofiarami były nie tylko dzieci poddane eksterminacji i wycieńczającej pracy, wysiedlane, ale także ci małoletni Polacy, których umieszczono w niemieckich rodzinach z zamiarem germanizacji.