Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

„Udzielne księstwo? Relacje między partią komunistyczną a służbami bezpieczeństwa w PRL” [PANEL 3]

Autor: Adriana Dawid, Konrad Rokicki, Marta Paszek, Justyna Dudek, Łucja Marek

Nur für Deutsche. Segregacja rasowa w okupowanej Warszawie

Autor: Konrad Rokicki

Czy komunistom udało się przeinterpretować symbolikę historycznych miejsc Warszawy? Czy nadano tym miejscom nową symbolikę w świetle obowiązujących ideologicznych dogmatów i historycznych ocen? Czy komuniści narzucili obywatelom swoją interpretację tych miejsc?

Autor: Konrad Rokicki
Kluby Studenckie
Artykuł

Kluby Studenckie

Autor: Konrad Rokicki
Idea klubów studenckich wyewoluowała w okresie Października ’56 ze znanych w okresie stalinowskim świetlic. Chodziło o miejsce, w którym studenci mogliby się spotykać, prowadzić działalność kulturalną i samokształceniową.
Konrad Rokicki

Konrad Rokicki

Autor: Konrad Rokicki
Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, przewód doktorski przeprowadził w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk. Pracuje w oddziale warszawskim IPN. Interesuje się historią najnowszą, losami inteligencji polskiej w XX wieku, historią medycyny i historią społeczną. Opublikował m.in. Kłopotliwy dar. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie (2003); Literaci. Relacje między władzami PRL a literatami 1956–1970 (2011), Kluby studenckie w Warszawie 1956-1980 (2018). Redaktor m.in.: W objęciach Wielkiego Brata. Sowieci w Polsce 1944–1993 (2009, ze Sławomirem Stępniem); Rzeczpospolita utracona. Następstwa komunizmu i nazizmu na ziemiach polskich (2010, z Jerzym Eislerem); Jan Józef Lipski z perspektywy XXI wieku (2012); Partia, państwo, społeczeństwo (2016).

Leszek Kołakowski (odc. 45)

Autor: Konrad Rokicki, Cezary Gmyz
Niedoszły „polski miesiąc”. Luty 1968 r.
Artykuł

Niedoszły „polski miesiąc”. Luty 1968 r.

Autor: Konrad Rokicki
Tytuł jest nieco prowokacyjny. Wśród konfliktów społeczeństwa z władzami w PRL wymieniamy oczywiście - i słusznie - Marzec '68. To specyficzny i wielowątkowy konflikt, o którym uzasadnione jest mówienie szerzej jako o „wydarzeniach marcowych”. Jednak tylko zbieg okoliczności sprawił, że to nie Zebranie Nadzwyczajne Oddziału Warszawskiego Związku Literatów Polskich (rozpoczęte jeszcze w lutym 1968 r.) stało się początkiem wielkiego protestu społecznego.

Paweł Jasienica (odc. 58)

Autor: Cezary Gmyz, Konrad Rokicki
Służba zdrowia w PRL
Artykuł

Służba zdrowia w PRL

Autor: Konrad Rokicki
W dyskusjach nad tym, jak radzi sobie służba zdrowia w Polsce z epidemią koronawirusa, często padają przykłady błędów organizacyjnych, braków sprzętu i materiałów medycznych, niedoboru personelu…

Symbioza partii komunistycznej i „bezpieki” – podział ról i bilans zysków. Dyskusja w ramach konferencji naukowej „Udzielne księstwo? Relacje między partią komunistyczną a służbami bezpieczeństwa w PRL”

Wydawnictwo IPN przedstawia... (23) Grudzień 1970 - odkrywana zbrodnia PRL. W imieniu świata: przeciw Rosji w 1920. Pułkownicy Komendanta

Autor: Jędrzej Lipski, Sławomir Cenckiewicz, Jan Ruman, Konrad Rokicki, Mateusz Hübner