Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Anna Jagodzińska

Anna Jagodzińska

Urodzona w 1951 r., historyk, dr, pracownik Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN. Autorka książek: Byłem tylko numerem 11424 i 22036. Ksiądz kanonik Leon Stępniak – więzień Dachau i Gusen 1940–1945 (2009); Oni tam byli. Pielgrzymi z Kościana – świadkowie zamachu na Papieża Jana Pawła II, na placu św. Piotra w Rzymie, 13 maja 1981 r. (2014). Od 2009 r. realizuje w IPN projekt naukowo-badawczy „Eksterminacja polskiej inteligencji i duchowieństwa w niemieckich obozach koncentracyjnych Dachau i Mauthausen-Gusen”.
Dachau i śmierć są synonimami
Artykuł

Dachau i śmierć są synonimami

Autor: Anna Jagodzińska, Tomasz Ceran
Płk William Quinn z 7. Armii Amerykańskiej, wyzwalając w maju 1945 r. obóz koncentracyjny w Dachau, napisał w raporcie: „Oddziały nasze zastały tam widoki, jęki tak straszne, że aż nie do uwierzenia, okrucieństwa tak ogromne, że aż niepojęte dla normalnego umysłu. Dachau i śmierć są synonimami”.

KL Dachau (odc. 48)

Autor: Ewa Wójcicka, Anna Jagodzińska

KL Gusen to jeden z niemieckich obozów koncentracyjnych. Jaka była rola takich obozów w niemieckim systemie eksterminacji? Co się działo po wyzwoleniu obozu? Czy niemieccy oprawcy zostali osądzeni za swoje czyny?

Autor: Anna Jagodzińska
Szansa przetrwania. Historia różańców z Gusen
Artykuł

Szansa przetrwania. Historia różańców z Gusen

Autor: Anna Jagodzińska
Wiedza o niemieckich obozach koncentracyjnych jest – mimo wielu publikacji na ten temat – wciąż ograniczona. Do zapomnianych miejsc kaźni polskiej inteligencji należy obóz Mauthausen-Gusen.