Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Czarny pochód

Autor: Sebastian Ligarski, Przemysław Mrówka, Arkadiusz Kazański

Prekursorzy „Solidarności” – Wolne Związki Zawodowe

Autor: Marta Marcinkiewicz, Jarosław Neja, Arkadiusz Kazański, Piotr Brzeziński
Alina Pienkowska-Borusewicz

Alina Pienkowska-Borusewicz

Autor: Arkadiusz Kazański
Strajki w 1988 r., choć znacznie słabsze niż te sprzed ośmiu laty, dały jednak impuls do zmian społecznych i politycznych w Polsce, do zbliżenia władz państwowych i środowiska opozycyjnego. Szczegóły omówiono przy Okrągłym Stole, przy którym Alina Pienkowska nie chciała usiąść – pomimo że zgadzała się z jego przesłaniem: „skład delegacji [solidarnościowej] był ustalany przez kolegów z Warszawy. Uważam, że to nie w porządku wobec ludzi, którzy przez cały stan wojenny pracowali na rzecz zmian”. Więcej ciekawych wątków z życia jednej z bohaterek Solidarności w broszurze z serii "Bohaterowie Niepodległej".
Sierpień ’80 w Gdańsku
Artykuł

Sierpień ’80 w Gdańsku

Autor: Arkadiusz Kazański
O wybuchu strajku w Gdańsku przesądziło to, że na pięć miesięcy przed przejściem na emeryturę, 7 sierpnia 1980 r., zwolniono z pracy w Stoczni Gdańskiej im. Lenina Annę Walentynowicz, zasłużoną i uczciwą pracownicę, odznaczoną wcześniej Brązowym, Srebrnym, a w 1979 r. Złotym Krzyżem Zasługi.
Jan Piotr Koziatek

Jan Piotr Koziatek

Autor: Arkadiusz Kazański
W broszurze przedstawiono biografię Jana Piotra Koziatka (1942–2017), członka opozycji, który działał na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności oraz respektowania praw człowieka w PRL.
Arkadiusz Kazański

Arkadiusz Kazański

Autor: Arkadiusz Kazański
Historyk, pracownik oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku. W swoim dorobku m.in. powszechnie cenioną wystawę o Annie Walentynowicz, liczne wystąpienia naukowe i popularne o dziejach ostatnich dekad PRL, a także publikacje dotyczące m.in. historii opozycji politycznej (w tym dziejów Wolnych Związków Zawodowych), represji w okresie stanu wojennego oraz ponad 500 haseł w „Encyklopedii Solidarności”. Obecnie kończy pisać rozprawę doktorską poświęconą historii Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”.

Początek procesu Anny Walentynowicz

Autor: Arkadiusz Kazański

„Z filmoteki bezpieki" odc. 39 - Strajk w Stoczni Gdańskiej 1988

Autor: Cezary Gmyz, Arkadiusz Kazański
Anna Walentynowicz (1929-2010)

Anna Walentynowicz (1929-2010)

Autor: Arkadiusz Kazański
„Nawet ci, którzy nie mieli okazji poznać jej z bliska, nazywają ją Panią Anią. Po sierpniu dziesiątki komitetów zakładowych proponowały jej honorowe członkostwo. Stała się symbolem robotniczej walki o sprawiedliwość. Jej bezkompromisowa uczciwość, nieustępliwa walka z kłamstwem i nieprawością zawsze budziły nienawiść i chęć odwetu komunistycznej władzy”.