Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

"Gdyby nie Ursus, gdyby nie Radom, to byście jedli chleb z marmoladą"

Autor: Arkadiusz Kutkowski

Powszechna Wystawa Krajowa z 1929 r. w źródłach historycznych i Polskie rehabilitacje. Wybrane zagadnienia polityki karnej władz PRL w latach 1953–1957

Autor: Rafał Dudkiewicz, Arkadiusz Kutkowski, Magdalena Heruday-Kiełczewska

Arkadiusz Kutkowski

Urodzony w 1958 r., historyk, dr, pracownik Delegatury IPN w Radomiu, działacz opozycji w PRL. Autor …jak my ich nienawidzimy. Represje sądowe po radomskim Czerwcu 1976 r. (2016).
Czerwcowa „ekstremistka”
Artykuł

Czerwcowa „ekstremistka”

Autor: Arkadiusz Kutkowski
Próba wdarcia się do siedziby KC PZPR w Warszawie, zakłócenie wizyty Edwarda Gierka w Radomiu, udział w głodówce protestacyjnej KOR – to tylko część działań, jakie podjęła Danuta Chomicka w obronie swego męża Czesława, jednego ze skazanych w procesach radomskich po proteście w czerwcu 1976 r.
Historia pewnego wózka
Artykuł

Historia pewnego wózka

Autor: Arkadiusz Kutkowski, Dariusz Markowski
Najsłynniejsze zdjęcie przedstawiające protestujących robotników w Radomiu 25 czerwca 1976 r. Jedno z kilkuset, jakie wykonali tego dnia funkcjonariusze milicji. Na ich podstawie identyfikowano potem i karano uczestników protestu. Za kierownicą wózka akumulatorowego Dariusz Markowski. Z uczestnikiem robotniczego protestu rozmawia Arkadiusz Kutkowski
Ksiądz Roman Kotlarz (1928–1976)

Ksiądz Roman Kotlarz (1928–1976)

Autor: Arkadiusz Kutkowski
Kapłańska edukacja Romana Kotlarza odbywała się w czasie szczególnie trudnym dla Kościoła w Polsce. Komunistyczne państwo od końca lat czterdziestych ubiegłego wieku przeistaczało się w kopiowaną według wzorców sowieckich totalitarną machinę nastawioną na tworzenie „nowego człowieka”, wolnego od „przesądów” narodowych i religijnych.
Ksiądz Roman Kotlarz. Śmierć ze znakiem zapytania...
Artykuł

Ksiądz Roman Kotlarz. Śmierć ze znakiem zapytania...

Autor: Arkadiusz Kutkowski
Wciąż nie jest jasne, kto odpowiada za śmierć ks. Romana Kotlarza w sierpniu 1976 r. Ale dzięki ostatnim działaniom pionu śledczego IPN wiemy coraz więcej o tej sprawie, a tym samym o mechanizmach działania PRL-owskiego aparatu represji wobec duchowieństwa katolickiego.
Mściwe oblicze „Ojca Narodu”, czyli mało znana twarz Edwarda Gierka
Wywiad

Mściwe oblicze „Ojca Narodu”, czyli mało znana twarz Edwarda Gierka

Autor: Arkadiusz Kutkowski, Paweł Sasanka
W Radomiu spośród 654 zatrzymanych tzw. sądowym trybem postępowania objęto 255 osób, czyli ok. 40 proc. ogółu, a jeśli uwzględnić także 212 ukaranych przez kolegium ds. wykroczeń, to okaże się, że przez tryby peerelowskiego „wymiaru sprawiedliwości” przewinęło się wówczas 80 proc. spośród nich.

Wydawnictwo IPN przedstawia... (14) Polacy ratujący Żydów, nieosądzona śmierć ks. Romana Kotlarza, bohaterowie wojny z bolszewikami

Autor: Jędrzej Lipski, Sebastian Piątkowski, Przemysław Bednarczyk, Arkadiusz Kutkowski

Zbrodniarze rehabilitują, czyli polityka karna PRL przełomu Bieruta i Gomułki

Autor: Paweł Sztama, Paweł Sasanka, Arkadiusz Kutkowski