Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Rozliczenia z ekipą Gierka 1980–1984

Autor: Jakub Szumski, Jerzy Eisler, Paweł Sasanka

Czy wiesz, że armia PRL była przygotowywana do udziału w III wojnie światowej? Polscy żołnierze w ramach ofensywy mieli zdobywać RFN, Danię, Holandię i Belgię, a broń jądrowa stanowić miała istotny czynnik walki. Dowiedz się jakie plany operacyjne przygotowywane były dla armii PRL zgodnie z rozkazami Sztabu Generalnego armii ZSRS

Autor: Jarosław Pałka, Antoni Dudek, Jerzy Eisler, Piotr Zaremba

Filmowe spojrzenie na historię Polski XX wieku. Film fabularny jako źródło historyczne

Autor: Marek Wierzbicki, Jerzy Eisler

Grudzień ‘70. Fakty i konteksty

Autor: Padraic Kenney, Jerzy Eisler, Michał Paziewski, Sebastian Ligarski
Grudzień 1970. Geneza, przebieg, konsekwencje

Grudzień 1970. Geneza, przebieg, konsekwencje

Autor: Jerzy Eisler
Monografia pokazuje złożoność i wieloaspektowość Grudnia 1970 roku, sytuację w Polsce w przededniu rewolty, narastanie kryzysu i jego przyczyny. W publikacji wykorzystano dokumenty z archiwów państwowych i prywatnych, najnowszą literaturę przedmiotu, prasę, a także relacje uczestników wydarzeń rozgrywających się na Wybrzeżu w tamtym czasie. Na podstawie tych materiałów autor przedstawił dzień po dniu przebieg dramatycznych chwil – przede wszystkim w Gdańsku, Gdyni, Elblągu i Szczecinie.
Grudzień 1970. Geneza, przebieg, konsekwencje, wydanie II rozszerzone [fragment]

Grudzień 1970. Geneza, przebieg, konsekwencje, wydanie II rozszerzone [fragment]

Autor: Jerzy Eisler
Jerzy Eisler

Jerzy Eisler

Autor: Jerzy Eisler
Urodzony w 1952 r. W 1993 habilitował się w Instytucie Historii PAN na podstawie rozprawy zatytułowanej Marzec 1968. Geneza – przebieg – konsekwencje. W 2002 uzyskał tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych. Był profesorem Instytutu Historii PAN i członkiem zarządu Towarzystwa Miłośników Historii. W pracy naukowej zajmuje się głównie historią najnowszą Polski (w tym okresem PRL), a także badaniami poświęconymi Francji. W 2002 objął stanowisko dyrektora oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Autor wielu publikacji, m.in.: Marzec 1968. Geneza – przebieg – konsekwencje (1991), Grudzień 1970. Geneza – przebieg – konsekwencje (2000), Polski rok 1968 (2006).
Mecz w cieniu marcowych protestów
Artykuł

Mecz w cieniu marcowych protestów

Autor: Jerzy Eisler
13 marca 1968 r. w Katowicach Manchester United rozgrywał rewanżowy mecz z Górnikiem Zabrze. W tym samym jednak czasie, w nieodległych Gliwicach, trwały ”marcowe” protesty młodzieży. Zachodni dziennikarze musieli dostać się do Polski i pod okiem bezpieki zrelacjonować nie tylko mecz, ale i zamieszki.

O posłach "Znaku" i brutalności reżimu Gomułki wobec strajkujących w Marcu 1968 (odc. 2)

Autor: Jerzy Eisler, Jan Olaszek

O znaczeniu przełomów miejskich w światowej polityce

Autor: Jerzy Eisler, Tytus Jaskułowski, Przemysław Mrówka

Obchody 1 i 3 maja w PRL (odc. 44)

Autor: Grzegorz Wołk, Jerzy Eisler

Obrachunek z dekadą Jaruzelskiego... (cz. 10 konferencji - podsumowanie)

Autor: Jerzy Eisler, Andrzej Paczkowski

Polska pojałtańska - polska czy „polska”?

Autor: Marek Kornat, Robert Spałek, Jerzy Eisler
Polski rok 1968

Polski rok 1968

Autor: Jerzy Eisler
Tytuł niniejszej książki nawiązuje do tytułu znakomitej monografii Pawła Machcewicza – za wiedzą i zgodą jej Autora. Wydarzenia w Polsce w 1968 r., podobnie jak dwanaście lat wcześniej, choć były niewątpliwie dramatyczne, jednak z międzynarodowego punktu widzenia pozostawały w cieniu innych, nieporównanie ważniejszych dla dziejów świata.
Polskie miesiące czyli kryzys(y) w PRL

Polskie miesiące czyli kryzys(y) w PRL

Autor: Jerzy Eisler
Tytuł i tematyka niniejszej książki wymagają kilku zdań wyjaśnienia. Przede wszystkim muszę spróbować usprawiedliwić się przed czytelnikami, dlaczego w jej tytule nie zdecydowałem się na jednoznaczne użycie liczby pojedynczej – kryzys, względnie liczby mnogiej – kryzysy. Kłopot polega na tym, że mimo zajmowania się zawodowo tą problematyką przez ponad ćwierć wieku nie potrafię udzielić jednoznacznej i solidnie umotywowanej odpowiedzi na kluczowe pytanie, czy w czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej mieliśmy do czynienia z kolejnymi kryzysami symbolizowanymi przez owe tytułowe „polskie miesiące”, czy też z jednym i tym samym strukturalnym kryzysem niedemokratycznej i niesuwerennej władzy, który co pewien czas się uzewnętrzniał i dawało sobie znać w mniej lub bardziej gwałtowny sposób.

Prof. Jerzy Eisler opowiada o przyczynach i przebiegu wystąpień robotników Wybrzeża w 1970 roku

Autor: Jerzy Eisler

Rakowski

Autor: Michał Przeperski, Jerzy Eisler, Wiesław Władyka, Tomasz Zapert

Reżim Gomułki masakruje robotników na Wybrzeżu - Grudzień 1970 (odc. 33)

Autor: Jerzy Eisler