Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

„Nie było czasu na strach...” Z Janiną Wasiłojć-Smoleńską rozmawiają Marzena Kruk i Edyta Wnuk

„Nie było czasu na strach...” Z Janiną Wasiłojć-Smoleńską rozmawiają Marzena Kruk i Edyta Wnuk

Autor: Marzena Kruk, Edyta Wnuk
Do wojny z Niemcami społeczeństwo polskie przygotowywało się co najmniej od połowy 1939 r. Latem przeprowadzono mobilizację. Gazety pisały o rychłym wybuchu wojny, którą Polska miała szybko wygrać. Kiedy padły strzały z niemieckiego pancernika szkolnego „Schleswig-Holstein”, nikt nie był zaskoczony. Jednak wkroczenie Armii Czerwonej do Polski 17 września 1939 r. wywołało nie tylko zdziwienie, ale także przerażenie. Po raz kolejny Polska musiała stawić czoło dwóm agresorom.

#StolenMemory – Skradziona Pamięć: otwarcie wystawy Arolsen Archives (Bad Arolsen) i IPN

Autor: Jarosław Szarek, Marzena Kruk, Floriane Azoulay, Kamil Kaczyński

Archiwum IPN - blisko 100 km akt, miliony zdjęć, tysiące filmów... bogactwo odkrywane (odc. 29)

Autor: Radosław Poboży, Marzena Kruk, Teresa Gallewicz-Dołowa, Anna Włodarczyk-Sętorek, Mariusz Kwaśniak

Czym było i jest Sokolstwo Polskie w Ameryce? Jakie ma zasługi dla niepodległości Polski? Ilu sportowców światowej sławy należało do tej organizacji? Wernisaż wystawy w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce

Autor: Iwona Stefaniak, Karol Nawrocki, Timothy L. Kuzma, Tadeusz Wolsza, Marzena Kruk, Agnieszka Oszczyk
Danuta Siedzikówna „Inka” (1928–1946)

Danuta Siedzikówna „Inka” (1928–1946)

Autor: Marzena Kruk, Grzegorz Berendt
Agresja niemiecka i niedługo później agresja sowiecka na Polskę zmieniły życie kilkudziesięciu milionów obywateli II Rzeczypospolitej. Wojna stała się udziałem kolejnego pokolenia – ludzi ukształtowanych w Polsce odrodzonej. O wojnie, walce, poświęceniu dla kraju i narodu uczono ich w szkole. Słyszeli o niej od krewnych, weteranów walk o niepodległość podczas rodzinnych spotkań, uroczystości patriotycznych, a także w organizacjach młodzieżowych i w kościele. W 1939 r. i kolejnych latach przyszło im zmierzyć się z wyzwaniami, dramatami i wyborami, które w normalnych warunkach byłyby uznane za zbyt trudne dla młodych ludzi. Dziesiątki tysięcy z nich zdały jednak egzamin, przed którym postawiło ich życie.

Dzieje ruchu ludowego w obrazach (projekt IPN „Archiwum Pełne Pamięci”)

Autor: Mateusz Szpytma, Marzena Kruk, Radosław Kurek, Wojciech Mierzwa, Rafał Dyrcz, Andrzej Kosiniak-Kamysz

Fotografie aparatu represji na ziemiach polskich z lat 1944-1989 i ich dalsze losy. Fotografia kryminalistyczna współcześnie – od miejsca zdarzenia do sali sądowej

Autor: Marzena Kruk, Tomasz Stempowski, Piotr Trojanowski

Jakie fotografie i materiały audiowizualne przechowywane są w Archiwum IPN i w jaki sposób upowszechnia się wiedzę na ich temat? Co przedstawiają fotografie z Archiwum Ringelbluma, jakie były ich losy i jak są prezentowane?

Autor: Marzena Kruk, Monika Krawczyk

Jakie materiały gromadzi Archiwum IPN? Czego dotyczył tzw. zbiór zastrzeżony? Czym jest Archiwum Pełne Pamięci?

Autor: Rafał Dudkiewicz, Marzena Kruk
List, który nosi znamiona zbrodni
Artykuł

List, który nosi znamiona zbrodni

Autor: Marzena Kruk
Od 13 grudnia 1980 do 31 grudnia 1982 komunistyczne władze PRL skontrolowały i ocenzurowały prawie 83 mln listów. Ponad 129 000 z nich skierowano do wykorzystania operacyjnego, a 9249 do wykorzystania procesowego. Ryszard Wincerowicz za list do przyjaciela mógł spędzić w więzieniu nawet pięć lat.
Marzena Kruk

Marzena Kruk

Autor: Marzena Kruk
Dyrektor Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. Współredaktorka książek, w tym edycji źródeł: Operacja „Zorza II”. Służba Bezpieczeństwa i Komitet Wojewódzki PZPR wobec wizyty Jana Pawła II w Trójmieście (czerwiec 1987) (2008), „Nie było czasu na strach...” Z Janiną Wasiłojć-Smoleńską rozmawiają Marzena Kruk i Edyta Wnuk (2009) - audiobook (2017), Gdański Sierpień'80 (2010), Kryptonim „Klan”. Służba Bezpieczeństwa wobec NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, tom 1 (2010). Autorka opracowania Potyczka pod Lipinkami 3 czerwca 1946 r. (2013).
Nie tylko teczki

Nie tylko teczki

Autor: Marzena Kruk, Mariusz Żuławnik, Mariusz Kwaśniak
Wbrew opinii niektórych środowisk Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej to nie nieistotne, wątpliwej wartości historycznej dokumenty, ale kluczowy wręcz zbiór materiałów tworzących polski narodowy zasób archiwalny. Te blisko 93 km bieżące archiwaliów to zapis zmagań narodu polskiego o wolne, suwerenne i niepodległe państwo z lat 1917–1990.

Pamiętnik Wandy Barbary Kociuby w wydawnictwach Archiwum IPN

Autor: Marzena Kruk, Wojciech Kujawa, Ewelina Oleś, Jacek Puchalski, Christopher Bik, Maria Gordziejko, Andrzej Urbański

Poznaj i posłuchaj przedstawicieli organizacji społecznych z kraju i spoza Polski. Debata pt. Rola organizacji polonijnych i rekonstruktorskich w przetrwaniu dziedzictwa narodowego odbyła się w ramach Kongresu Pamięci Narodowej

Autor: Agnieszka Bogucka, Tomasz Karasiński, Dionizy Krawczyński, Adam Czajka, Marzena Kruk
Sanitariuszka wyklęta
Artykuł

Sanitariuszka wyklęta

Autor: Marzena Kruk
Dwukrotna kara śmierci, 15 lat więzienia, utrata praw publicznych i obywatelskich praw honorowych na zawsze oraz przepadek mienia na rzecz Skarbu Państwa – taki wyrok wydał Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku wydany na niespełna osiemnastoletnią Danutę Siedzikównę „Inkę”, sanitariuszkę Armii Krajowej.
Tajemnicze kryptonimy
Źródło historyczne

Tajemnicze kryptonimy

Autor: Marzena Kruk
Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego bacznie obserwowało wszelkie przejawy zainteresowania Zbrodnią Katyńską nie tylko w Polsce, ale także na świecie. Wywiad zbierał informacje o każdej inicjatywie wyjaśnienia mordu na polskich oficerach.