Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Zdzisław Broński „Uskok” Pamiętnik (wrzesień 1939 – maj 1949)

Autor: Sławomir Poleszak 2016

 

Prezentujemy pierwszy audiobook przygotowany przez Biuro Edukacji Publicznej IPN. Powstał on w oparciu o naukową edycję pamiętników kapitana Zdzisława Brońskiego „Uskoka", które zostały przejęte przez Urząd Bezpieczeństwa po śmierci autora i zdobyciu jego kryjówki 21 maja 1949 r.

Zdzisław Broński „Uskok” (1912–1949) od jesieni 1943 r. dowodził oddziałem partyzanckim w Obwodzie AK Lubartów, brał udział w akcji „Burza”. Po „wyzwoleniu” walczył z komunistami. Zginął otoczony w bunkrze, gdzie przez dwa lata ukrywał się przed UB. Ukrywając się spisywał wspomnienia. Jest to źródło unikatowe, gdyż pozwala poznać motywy, jakie skłoniły żołnierzy wyklętych do pozostania w konspiracji. Ze wspomnień przebija zdumiewająca wyobraźnia społeczna i polityczna autora, który trafnie analizował zmieniającą się sytuację międzynarodową i wewnętrzną w Polsce.

Zachęcamy do zapoznania się z wersją tekstową książki, która zawiera historię zapisków, biogram ich autora oraz komentarz historyka wyjaśniający kontekst opisywanych przez Zdzisława Brońskiego wydarzeń. 

 


Pamiętnik  „Uskoka" czyta Marcin Kwaśny - aktor, znany między innymi z roli rotmistrza Witolda Pileckiego w dokumentalno-fabularyzowanym filmie „Pilecki". 

 

Publikacja w wersji drukowanej do nabycia w księgarni ipn.poczytaj.pl

Pobierz