Proszę czekać,
trwa ładowanie strony...

Biuletyn IPN nr 7–8/2020 – Dwa zwycięstwa nad komunizmem

2020

Często nie uświadamiamy sobie, że w XX wieku, my Polacy, dwukrotnie przyczyniliśmy się do pokonania komunizmu. Raz w wojnie 1920 r., kiedy za cenę wielu ofiar powstrzymaliśmy nawałę bolszewicką – tym samym ocalając całą Europę. Drugi raz, kiedy w 1980 r. robotnicy polscy metodą non violence, przez strajki przybliżyli koniec komunizmu.

 

Można dyskutować, czy w 1920 r. bolszewicy po opanowaniu Polski ruszyliby dalej na Zachód, ale przecież takie mieli zamiary. Nie dziwi więc, że cała Europa modliła się za nas i była nam wdzięczna za powstrzymanie tego marszu. Można też zastanawiać się, co miało największy wpływ na kruszenie bloku komunistycznego. Bez wątpienia pontyfikat Jana Pawła II zwiastował zmianę, a pierwsza pielgrzymka papieża do Polski pokazała, że jest inny świat, i że ten inny świat jest w nas. Trudno też podważyć fakt, że Sierpień ’80 był tego konsekwencją i uruchomił lawinę, która nie dała się już zatrzymać.

Do „Biuletynu IPN” dołączyliśmy płytę DVD z filmami: Co mogą martwi jeńcy w reż. Anny Ferens i Solidarność według Krzysztofa Wyszkowskiego w reż. Pawła Nowackiego i Krzysztofa Nowaka.

Film Anny Ferens porusza sprawę sowieckich jeńców wojennych w Polsce w 1920 r. oraz wykorzystywaniu tego tematu w Rosji w celach propagandowych.  Ten temat nie istniał w świadomości społecznej w okresie PRL - u. Autorzy dokumentu podejmują próbę odpowiedzi na pytanie: jaka jest prawda na temat sowieckich jeńców w polskich obozach w 1920 roku. Narracja prowadzona jest dwuwarstwowo: historycznie (rekonstrukcja wydarzeń z 1920 r.) oraz współcześnie (wywiady z rosyjskimi i polskimi historykami).

Specjalny dodatek to broszura (56 stron): Anna Zechenter, Czerwony marsz na Zachód (1918–1919).

 

SPIS TREŚCI

Rok 1920

1980

Sylwetki

 

 

Pobierz